EBRD-მა ქვეშეთი-კობის გვირაბის მშენებლობისთვი 60 მლნ. დოლარის დაფინანსება დაამტკიცა
ჩრდილოეთ-სამხრეთი დერეფნის მაგისტრალის შემადგენელი, ქვეშეთი-კობის 9 კმ-იანი გვირაბის მშენებლობის თანადაფინანსებისთვის, ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკმა (EBRD) 60 მილიონი აშშ დოლარის ფინანსური რესურსი დაამტკიცა.
შეგახსენებთ რომ, ქვეშეთი-კობის გზისა და გვირაბის მშენებლობისთვის აზიის განვითარების ბანკმა (ADB) უკვე გამოყო 415 მილიონი აშშ დოლარი, სახელმწიფოს თანადაფინანსება კი 83.6 მილიონი აშშ დოლარი იქნება.
ქვეშეთი-კობის გზის მშენებლობა 2 მონაკვეთად არის დაყოფილი, ხელშეკრულება ორივე მონაკვეთზე გაფორმებულია. ჯამში დაგეგმილია 2 ზოლიანი ასფალტ-ბეტონის 22.7 კმ. გზის, 6 ხიდისა და 5 გვირაბის  მშენებლობა, მათ შორის, ერთი 9 კმ-იანი გვირაბის მშენებლობა. ქვეშეთი-კობის 9 კმ-იანი გვირაბი 15 მეტრის სიგანის იქნება, რაც საკმაოდ იშვიათია, არამარტო ამიერკავკასიაში არამედ მსოფლიო მასშტაბით და უდიდესი დიამეტრის მქონე გვირაბების ჩამონათვალში შევა. ქვეშეთი-კობის გზისა და გვირაბის მშენებლობის ღირებულება ჯამში 1,2 მილიარდი ლარია.
ქვეშეთი-კობის მონაკვეთი, სატრანზიტო მნიშვნელობის  ჩრდილო-სამხრეთის დერეფანის  ნაწილია.  გზა გადის რთულ გეოგრაფიულ მარშრუტზე და ზამთრის პერიოდში ხასიათდება დიდთოვლობით.  ახალი გზა და 9 კმ-იანი გვირაბი მოაგვარებს არსებულ პრობლემებს და სატრანზიტო მიმოსვლა, წელიწადის ნებისმიერ დროს შეუფერხებლად იქნება შესაძლებელი. გვირაბი უზრუნველყოფს ზამთრის პერიოდში მგზავრების უსაფრთხო და საიმედო გადაადგილებას, ახალი გზა კი  აარიდებს სატრანსპორტო ნაკადს ყაზბეგის ეროვნულ პარკს და გუდაურის ზამთრის კურორტს.
გზა, ასევე, გააუმჯობესებს ზამთრის პერიოდში გარე სამყაროსგან მოწყვეტილი ხეობის მოსახლეობის პირობებს ახალი გზა და ყაზბეგის მუნიციპალიტეტში განხორციელებული თუ დაგეგმილი სხვა ინფრასტრუქტურული პროექტები ხელს შეუწყობს ხეობაში მოსახლეობის დაბრუნებას, ახალი ტურისტული მიმართულებების შექმნას და ეკონომიკური საქმიანობის გამოცოცხლებას. პროექტის ზემოქმედების არეალში  ხეობის 9 სოფელი მოხვდება.

EBRD approved USD 60 MIO loan for construction of Kvesheti-Kobi Tunnel
European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) approved USD 60 MIO  loan to  co-finance construction of 9 km long Kvesheti-Kobi tunnel, which forms part of the North-South Corridor
We would like to remind that Asian Development Bank (ADB) has already allocated USD 415 million for construction of Kvesheti-Kobi road and tunnel.  Co-financing of Georgian Government is USD 83.6 million.
Kvesheti-Kobi road project is divided in two sections. Contracts for both sections have been awarded. Overall, the project envisages construction of 22.7 km and 2-lane asphalt concrete road, 6 bridges and 5 tunnels, including construction of one 9 km tunnel. The width of 9km tunnel will be 15 meters, which is quite rare not only in Transcaucasia, but also worldwide. In this regard, Kvesheti-Kobi tunnel will enter the list of tunnels with largest diameters. Construction of Kvesheti-Kobi road and tunnel totals to GEL 1.2 billion.
Kvesheti-Kobi section is a part of North-South corridor. The road passes through the difficult terrain and is characterized with heavy snowfalls in the winter period. New road and 9 km tunnel will solve existing problems. Uninterrupted transit traffic will be possible at any time of year. The tunnel will provide safer and more reliable conditions for users during the winter, while the new road will enable to avoid traffic flows in Kazbegi National Park and Gudauri winter resort.
The road will also improve living conditions of population remained in the gorge, who are isolated from the outside world in winter period. The road and other infrastructure projects implemented or planned in Kazbegi Municipality will assist to migration return to the gorge, create new tourist trails and revive economic activities. Nine villages are affected by the project.