ლენტეხისა და მესტიის დამაკავშირებელი გზის რეაბილიტაცია მიმდინარეობს
საავტომობილო გზების დეპარტამენტი, შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის ქუთაისი-წყალტუბო-ცაგერი-ლენტეხი-ლასდილის გზაზე, 25 კმ-იანი მონაკვეთის რეაბილიტაციას ახორციელებს. პროექტი 2 მონაკვეთადაა დაყოფილი.
სარეაბილიტაციო მონაკვეთი, მესტიისა და ლენტეხის მუნიციპალიტეტების დამაკავშირებელი  მესტია-კალა-უშგული-ლასდილი-ლენტეხის 52 კმ-იანი გზის ნაწილია. ლენტეხი-ლასდილის მონაკვეთზე დაგეგმილი და მიმდინარე პროექტების რაოდენობა შეადგენს  3 ობიექტს, რომლის ჯამური საორიენტაციო ღირებულება 62 790 300 ლარია, ხოლო მესტია-კალა-უშგულის მონაკვეთზე დაგეგმილია 3 პროექტის განხორციელება, რომლის ჯამური საორიენტაციო ღირებულება 33 822 600 ლარია.
მესტიისა და ლენტეხის დამაკავშირებელი გზა, რომელიც ზაგარის უღელტეხილზე უერთდება ერთმანეთს, რაჭა-ლეჩხუმის,  ქვედა სვანეთისა და ზემო სვანეთის დამაკავშირებელ უმოკლეს გზას წარმაოდგენს. ბოლო პერიოდში, ამ მარშრუტმა დიდი მნიშვნელობა შეიძინა ადგილობრივი და განსაკუთრებით უცხოელი ტურისტების რაოდენობის მკვეთრი ზრდის გამო.
დღევანდელი მდგომარეობით, არსებული საავტომობილო გზა პრაქტიკულად ამორტიზებულია, გზის სიგანე შევიწროებულია და სავალი ნაწილი ძლიერ დაორმოებული, არსებული ხელოვნური ნაგებობები კი პრაქტიკულად დანგრეულია. არსებული პრობლემების მოსაგვარებლად, გზის რეაბილიტაციის პროექტის შესაბამისად გათვალისწინებულია ცემენტ-ბეტონის საფარის დაგება, არსებული ხიდებისა და სხვა ხელოვნური ნაგებობების რეაბილიტაცია, პარამეტრების გაუმჯობესება და მოძრაობის უსაფრთხოებისთვის გზის თანამედროვე ელემენტებით აღჭურვა, რაც მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ამ რეგიონების ეკონომიკური, ტურისტული და საკურორტო პოტენციალის სრულად გამოყენებას. პროექტის განხორციელების შედეგად, მნიშვნელოვნად შემცირდება სოფ. უშგულამდე და მესტიამდე მგზავრობის დრო.
2020-2022 წლებში ეტაპობრიბად იქნება დასრულებული ლენტეხი-მესტიის დამაკავშირებელი სავტომობილო გზის რეაბილიტაცია, რომლის ჯამური საორეინტაციო ღირებულება 100 000 000 ლარამდეა.

Rehabilitation of Lentekhi and Mestia Connecting Road Progressing
Roads Department of Georgia carries our rehabilitation works of 25km section of Kutaisi-Tskaltubo-Tsageri-Lentekhi-Lasdili secondary road. The project consists of two lots.
The rehabilitation section is part of the 52-km Mestia-Kala-Ushguli-Lasidi-Lentekhi road connecting Mestia and Lentekhi municipalities. The number of planned and ongoing projects in Lentekhi-Lasdili section is three objects, the total approximate cost of which is GEL 62 790 300. Another three projects are planned to be implemented on the Mestia-Kala-Ushguli section, the total approximate cost of which is GEL 33 822 600.
The road connecting Mestia and Lentekhi, which joins each other at the Zagari Pass, follows the shortest route connecting Racha-Lechkhumi, Kvemo Svaneti and Zemo Svaneti. Lately, this route has gained a huge importance due to the sharp increase in the number of local and especially foreign tourists.
Currently, the existing road is practically amortized, the width of the road is narrowed, the carriageway is potholed, and the existing artificial structures are actually demolished. In order to solve existing problems, the road rehabilitation project envisages the construction of cement concrete pavement, rehabilitation of bridges and artificial structures, improvement of parameters and development of modern standard road safety measures. In full, it will significantly contribute to the region's economic, tourist and resort potential. Since the completion of the project, travel time to Ushguli village and Mestia will be significantly reduced.
In 2020-2022 rehabilitation of Lentekhi-Mestia connecting road will be completed stepwise. Average total cost of the project amounts to GEL 100 000 000.