ხვამლის მთასთან მისასვლელი გზის რეაბილიტაცია აქტიურად მიმდინარეობს
ცაგერის მუნიციპალიტეტში, ხვამლის ტურისტულ ინფრასტრუქტურასთან მიმსასვლელი 14 კმ-მდე გზის რეაბილიტაცია ინტენსიურ რეჟიმში მიმდინარეობს.  სამუშაოებს, საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილე გიორგი წერეთელი ადგილზე გაეცნო.
ხვამლის ისტორიულ მთასთან მისასვლელი გზის რებაილიტაცია განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, ადგილობრივი მოსახლეობისთვის, ტურისტული თავლსაზრისით და ასევე მომლოცველებისთვის, რომლებიც აღნიშნული გზით სამონასტრო კომპლექსამდე მიდიან.
არსებული გზა ძლიერ დაზიანებული და დაორმოებული იყო,  რის გამოც გადაადგილება  განსაკუთრებით რთულდებოდა უამინდობის დროს. პრობლემის მოსაგვარებლად, პროექტის შესაბამისად, გზის სრული რეაბილიტაცია მიმდიანრეობს. დაიგება ცემენ-ბეტონის გზა, რეაბილიტირდება არსებული ხიდი და ხელოვნური ნაგებობები. ასევე, გათვალისწინებულია ტურისტულ ობიექტთან მოედნის მოწყობა. მოხდება გზის სავალი ნაწილის მონიშვნა, საგზო ნიშნების, ლითონის მრუდხაზოვანი ძელებიანი ზღუდარის და ბეტონის პარაპეტების მოწყობა.
პროექტი სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ფინანსდება და მისი ღირებულება 15 851 500 ლარია. სამუშაოების დასრულება მიმდინარე წლის ბოლომდე იგეგემება.

27 August, 2019 14:06:55
Rehabilitation of 14km access road to Khvamli tourism infrastructure in Tsageri municipality is intensively ongoing. Giorgi Tsereteli, Deputy Chairman of Roads Department of Georgia, inspected rehabilitation works on site.
Rehabilitation works of Khvamli historic mountain is significantly important for local population, in tourism perspective and for pilgrims that get access to the monastery complex by passing through the mentioned road.
Existed road was severely damaged and potholed and movement was quite difficult especially during bad weather. The project envisages complete rehabilitation of the road, arrangement of cement-concrete pavement, rehabilitation of existed bridge and artificial structures. A stadium will be arranged at tourist spots. The carriageway will be marked, traffic signs, guardrails and concrete parapets will be developed within the project.
The project, worth GEL 15, 851, 500 is state budget funded. Its completion is planned for the end of the current year.