წლის ბოლომდე ხელშეკრულება რიკოთის საუღელტეხილო გზის ყველა მონაკვეთზე გაფორმდება
რიკოთის საუღელტეხილო მონაკვეთზე მიმდინარე და დაგეგმილ სამუშაოებზე, ტელეკომპანია „იმედის“ პირდაპირ ეთერში, საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის პირველმა მოადგილემ, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარემ ირაკლი ქარსელაძემ ისაუბრა.
„რიკოთის საუღელტეხილო მონაკვეთზე ყველაზე მეტად დაწინაურებულია პირველი ლოტი და 2020 წელს ხაშურს უკვე ექნება შემოვლითი გზა. ჩუმათელეთიდან-არგვეთას კვანძამდე მონაკვეთი 4 ლოტად არის დაყოფილი, შარშან ხელშეკრულება 2 ლოტზე გავაფორმეთ, საუბარია ხევი-უბისასა და უბისა-შორაპნის მონაკვეთებზე, სადაც სამუშაოები კარგ ტემპში მიმდინარეობს. გამარჯვებული გამოვლენილია პირველ ლოტზეც და აგვისტოს თვეში   ხელშეკრულება გაფორმდება. პირველ ლოტზე წელსვე დაიწყება სამობილიზაციო  და მოსამზადებელი სამუშაოები. რაც შეეხება მე-4 ლოტს, 22 აგვისტოს წინადადებების მიღება დასრულდება და აქაც გამარჯვებული გამოვლინდება და გაფორმდება ხელშეკრულება. რიკოთის საუღელტეხილო გზა ჯამში 51 კმ-იანი მონაკვეთია, რომელიც არის ერთ-ერთი რთული მონაკვეთი, მოიცავს 96 ხიდს და 53 გვირაბს, რაც საბოლოო ჯამში უზრუნველყოფს 4 ზოლიანი მაგისტრალის მოწყობას,“ - აღნიშნა ირაკლი ქარსელაძემ.
მისივე თქმით, რიკოთის საუღელტეხილო მონაკვეთის მოდერნიზება უმნიშვნელოვანესია საგზაო ქსელის განვითარებისა და თანამედროვე სტანდარტებთან შესაბამისობაში მოყვანის კუთხით. ახალი გზა ითვალისწინებს საგზაო უსაფრთხოების ყველა თანამედროვე სტანდარტს, ხოლო მისი პარამეტრები უზრუნველყოფს სიჩქარის გაორმაგებას უსაფრთხოების სრული დაცვით, რაც საბოლოო ჯამში აღმოსავლეთ-დასავლეთის დერეფნის დასრულებისას შეამცირებს მანძილს 30 კილომეტრით, ხოლო მგზავრობის დროს გაანახევრებს. თუ დღეს, წითელი ხიდიდან-სარფამდე მანძილის გავლას სჭირდება 8 საათი, სამომავლოდ 4-4.5 საათი საკმარისი იქნება.

By the end of 2019 Contracts to be Awarded for All Sections of Rikoti Pass Road
Irakli Karseladze, First Deputy Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia, Chairman of Roads Department, discussed current operations and planned works at Rikoti pass section, in his live broadcast on TV Channel Imedi.
The first lot of Rikoti pass section is the most advanced. Consequently, Khashuri will have a bypass road in 2020. The section from Chumateleti to Argveta interchange is divided into four lots. Contracts were awarded for two lots, Khevi-Ubisa and Ubisa-Shorapani sections, in 2018. Work progress of these two sections is satisfying. Winner has been identified for the first lot and the contract will be awarded in August.  Cleanup activities and preparation works at the first lot will be commenced in this year. As for the fourth lot, bidding will be completed on August 22 after that winner will be identified and contract will be awarded. Rikoti pass road totals 51kilometers. It is one of the most sophistic sections. The project envisages construction of 96 bridges and 53 tunnels, which finally will provide 4-lane highway,” said Karseladze.
In his interview, Karseladze underlined an importance of modernization of Rikoti pass section for the development of transport network and their compliance with modern standards. “The new road will include all modern standards of road safety, while its parameters will double the speed by meeting safety measures. Completion of East-West corridor will reduce distance by 30 kilometer and halve the travel time. If today it takes 8 hours to get from the Red Bridge to Sarpi, in future 4-4.5 hours will be sufficient,” Karseladze told.