ADB ქვეშეთი-კობის გზის მშენებლობას 415 მილიონი დოლარით დააფინანსებს
ქვეშეთი-კობის გზისა და გვირაბის მშენებლობისთვის, აზიის განვითარების ბანკმა (ADB) 415 მილიონი აშშ დოლარის ოდენობის დაფინანსება გამოყო.
ქვეშეთი- კობის გზის მშენებლობა დაყოფილია 2 მონაკვეთად, ჯამში დაგეგმილია 2 ზოლიანი ასფალტ-ბეტონის - 22.7 კმ. გზის, 6 ხიდისა და 5 გვირაბის  მშენებლობა, მათ შორის ერთი 9 კმ-იანი გვირაბის მშენებლობა. ქვეშეთი-კობის 9 კმ-იანი გვირაბი 15 მეტრის სიგანის იქნება, რაც საკმაოდ იშვიათია, არამარტო ამიერკავკასიაში არამედ მსოფლიო მასშტაბით და უდიდესი დიამეტრის მქონე გვირაბების ჩამონათვალში შევა.
ქვეშეთი-კობის მონაკვეთი, სატრანზიტო მნიშვნელობის  ჩრდილო-სამხრეთის დერეფანის  ნაწილია.  გზა გადის რთულ გეოგრაფიულ მარშრუტზე და ზამთრის პერიოდში ხასიათდება დიდთოვლობით.  ახალი გზა და 9 კმ-იანი გვირაბი მოაგვარებს არსებულ პრობლემებს და სატრანზიტო მიმოსვლა, წელიწადის ნებისმიერ დროს შეუფერხებლად იქნება შესაძლებელი. გვირაბი უზრუნველყოფს უფრო უსაფრთხო და საიმედო პირობებს ზამთრის პერიოდში გზით მოსარგებლე მგზავრებისთვის,  გარდა ამისა ახალი გზა აარიდებს სატრანსპორტო ნაკადს ყაზბეგის ეროვნულ პარკს და გუდაურის ზამთრის კურორტს.
გზა ასევე გაუუმჯობესებს ხეობაში დარჩენილ მოსახლეობას საარსებო პირობებს, რომელიც ამ დროისთვის ზამთარში მოწყვეტილია დანარჩენ სამყაროს. პროექტის ზემოქმედების ზონაში  9 სოფელი ხვდება.
ახალი გზა გაუადვილებს ადგილობრივ მოსახლეობას კავშირს გარე სამყაროსთან. გზის არსებობა ხელს შეუწყობს მოსახლეობის დაბრუნებას ხეობაში, მცირე ბიზნესის განვითარებას და ხეობის გაცოცხლებას.
აღნიშნული გზით ინტენსიურად სარგებლობენ საერთაშორისო გადამზიდავი კომპანიები (თურქეთიდან, სომხეთიდან, უკრაინიდან და სხვა), ადგილობრივი მოსახლეობა და ტურისტები. ჩრდილოეთ-სამხრეთის სატრანსპორტო დერეფნის უმოკლესი გზაა ცენტრალური აზიის ევროპასთან და აღმოსავლეთ აზიასთან დასაკავშირებლად.
ახალი გზა, ჩრდილოეთ-აღმოსავლეთით ქვეშეთს, კობსა და კავკასიონის ულამაზეს მთებს შორის გაივლის, უზრუნველყოფს უსაფრთხო და სწრაფ გადაადგილებას.  გზის მშენებლობის დაწყება 2020 წელს არის დაგეგმილი.

ADB to Fund Kvesheti-Kobi Construction with US$ 415 Million
Asian Development Bank (ADB) issues US$ 415 million for funding construction of Kvesheti-Kobi road and a tunnel.
Construction of Kvesheti-Kobi road is divided into two sections. The project envisages construction of 22.7 km 2-lane asphalt-concrete road, 6 bridges and 5 tunnels, including one 9 km tunnel. 9km tunnel will be 15 meters, which is quite rare not only in Transcaucasia, but also worldwide. In this regard, Kvesheti-Kobi tunnel will enter the list of tunnels with largest diameters.
Kvesheti-Kobi is a part of North-South corridor and has a transit traffic importance. The road passes through the difficult meteorological route and is characterized with heavy snowfalls in the winter period. The new road and 9km tunnel will solve currently existed problems and consequently will ensure free-flow transit traffic at any time of the year.  The tunnel will provide safer and more reliable conditions for road users during winter. In addition to this, a new road will prevent traffic of vehicles in Kazbegi National Park and Gudauri winter resort.
The road will also improve living conditions of population remained in the gorge, which are isolated from the outside world in winter period. Total of nine villages are affected by the project.
The new road will allow locals to simplify connection with the outside world. It will contribute to the return of the population to the gorge and the development of SME sector.
International transit companies from Turkey, Armenia, Ukraine and other countries, local population and tourists are the most common users of the mentioned road. The mentioned route is the shortest from North-South corridor for connecting Central Asia with Europe and East Asia.
The new road will pass through Kvesheti, Kobi and Caucasus mountains from Northeast side and provide safe and fast movement. Commencement of construction is scheduled for 2020.