ხევი-უბისას მონაკვეთის მშენებლობაზე ადგილობრივი მოსახლეობა დასაქმდება
ხარაგაულის მუნიციპალიტეტის სოფელ ბორითში, რიკოთის საუღელტეხილო გზის, ხევი-უბისას მონაკვეთის მშენებლობის ფარგლებში, ადგილობრივი მოსახლეობის დასაქმების მიზნით შეხვედრა ჩატარდა.
ღონისძიების ფარგლებში, ადგილობრივ მოსახლეობას საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილეები ლევან კუპატაშვილი, ალექსანდრე თევდორაძე, იმერეთის რეგიონის რწმუნებულის მ.შ. ზვიად შალამბერიძე, ხარაგაულის მუნიციპალიტეტის მერი ნიკოლოზ თოფურიძე, მშენებელი კოპანიის  “Hunan Road and Bridge Construction Group“ -ის წარმომადგენლები შეხვდნენ.
ადგილობრივ მოსახლეობას საშუალება ჰქონდა ხევი-უბისას პროექტს გაცნობოდა და სურვილის შემთვევაში მშენებელი კომპანიის მხრიდან, მშენებლობის პირცველ ეტაპზე წარმოდგენილ ვაკანტურ მიმნართულებებს გაცნობოდა. აღნიშნული მიმართულებებია: მიწაზე მომუშავე პერსონალი, ოპერატორები, ლითონზე მომუშავე პერსონალი, ბეტონზე და ხის მასალაზე მომუშავე პერსონალი, შემდუღებლები, ელექტრიკოსები, გეოდეზისტები, არმატურის მქსოველები, მექანიკოსები, დამხმარე მუშები და ბეტონის ქარხნის ოპერატორი.
ამ ეტაპზე, ხევი-უბისას მონაკვეთზე სამობილიზაციო და მოსამზადებელი სამუშაოები,  სამშენებლო მოედნის გასუფთავება, ნაყოფიერი ფენის მოხსნა, ბანაკებისა და ქარხნების მოწყობის სამუშაოები, კომუნიკაციის გადატანის პროექტის მომზადება და ნარჩენების განსათავსებელი ადგილის შერჩევა მიმდინარეობს.
პროექტი, ხევი-უბისას 12,2 კმ-იან მონაკვეთზე, ოთხზოლიანი გზის მშენებლობას ითვალისწინებს. აღნიშნულ მონაკვეთზე, 35 ახალი ხიდისა და 18 გვირაბის მშენებლობა იგეგმება. ხევი-უბისას 12.2 კმ-იანი მონაკვეთის მშენებლობას აზიის განვითარების ბანკი (ADB) აფინანსებს. პროექტის ღირებულება 732 296 478 ლარია და სამუშაოების განხორციელების ვადად 3 წელია განსაზღვრული.
ადგილობრივი მოსახლეობის დასაქმების მიზნით, საავტომობილო გზების დეპარტამენტი შეხვედრების ორგანიზებას სხვა სამშემნებლო პროექტებზეც გააგრძელებს.

Local Population to be Employed on Khevi-Ubisa Construction
A meeting was held in the village Boriti, Kharagauli Municipality, in order to discuss employment of local population in construction of Khevi-Ubisa section of Rikoti pass.
Within the scope of the event, Deputy Chairmen of the Roads Department Levan Kupatashvili and Aleksandre Tevdoradze, Acting Governor of Imereti region Zviad Shalamberidze, Mayor of Kharagauli Municipality Nikoloz Topuridze, representatives of the construction company Hunan Road and Bridge Construction Group met local population.
Local residents had an opportunity to get acquainted with Khevi-Ubisa project and get aware of open vacancy jobs available at the first stage of construction. According to the construction company, an employer is currently looking for candidates for the following positions: earthwork personal, operators, metalworker, concrete and woodwork professionals, welders, electricians, geodesists, reinforcement workers, mechanical engineers, assistants and concrete factory operators.
Mobilization works and cleanup activities, site-cleaning works, topsoil removal, arrangement of camps and plants, preparation of design for replacement of communications and selection of disposal sites are currently underway at Khevi-Ubisa section.
The project envisages construction of four-lane road on Khevi-Ubisa 12.2 km section. Construction of 35 new bridges and 18 tunnels is planned on this section.
Asian Development Bank (ADB) funds the project worth GEL 732, 296, 478. The project completion is scheduled by 2022.
Roads Department will continue to organize meetings at other construction projects for the purpose of employment of local population.