პრემიერ-მინისტრი სტუდენტებთან ერთად ბათუმის შემოვლითი გზის სამშენებლო პროცესს გაეცნო
საქართველოს პრემიერ-მინისტრი მამუკა ბახტაძე , ვიცე-პრემიერი, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი მაია ცქიტიშვილი, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარე ირაკლი ქარსელაძე და დეპარტამენტის წარმომადგენლები ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სამშენებლო და არქიტექტურული ფაკულტეტის სტუდენტებთან  ერთად, ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის, ბათუმის შემოვლით გზაზე მიმდინარე სამუშაოებზე იმყოფებოდნენ.
პრემიერ მინისტრსა და სტუდენტებს, საშუალება ჰქონდათ ხიდების, გვირაბის, მიწისქვეშა გასასვლელებისა და გზის საფუძვლის მოწყობის სამუშაოებს ადგილზე გაცნობოდნენ. პროექტის ინჟინერმა, სტუდენტებს ბათუმის შემოვლით გზაზე მიმდინარე და დაგეგმილი ტექნიკური სამუშაოების შესახებ დეტალური პრეზენტაცია გაუკეთა და სტუდენტების მიერ პროექტის შესახებ დასმულ შეკითხვებს უპასუხა.
ბათუმის შემოვლით გზის 13 კმ-იან მონაკვეთზე, პროექტის ფარგლებში აშენდება 2 ზოლიანი ასფალტ-ბეტონის გზა, 19 სახიდე გადასასვლელი, 4 სატრანსპორტო კვანძი, 5 გვირაბი და 57 წყალგამტარი მილი. ახალი შემოვლითი გზა გაივლის: მახინჯაურს, განთიადს, კაპრეშუმს, სალიბაურს, ფერიას, მახვილაურსა და ხელვაჩაურს.
ამჟამად არსებული გზა გადის ტურისტულ და საცხოვრებელ ზონაში, რაც ართულებს საერთაშორისო სატრანზიტო ტრანსპორტის მიმოსვლას. პროექტის განხორციელების შედეგად, ბათუმის შემოვლითი გზა (ქობულეთის შემოვლით გზასთან ერთად) სრულად განტვირთავს მოძრაობას აჭარის საკურორტო ზონაში, რაც ხელს შეუწყობს სატრანზიტო ტვირთბრუნვის გაზრდას. საკურორორტო ზონაში მნიშვნელოვნად გაჯანსაღდება ეკოლოგიური მდგომარეობა.
სტუდენტების ვიზიტი სამშენებლო ობიექტებზე შემდგომშიც გაგრძელდება და დაინტერესებულ სტუდენტებს საშუალება ექნებათ საავტომობილო გზების მშენებლობის პროცესს ადგილზე გაეცნონ.

10 July, 2019 17:43:13
The PM of Georgia – Mamuka Bakhtadze, Vice-Prime Minister, Minister of Regional Development and Infrastructure – Maya Tskitishvili, the Chairman of the Roads Department – Irakli Karseladze and the representatives of the department with the representatives of the construction and architecture faculties of Batumi Shota Rustaveli State University visited the ongoing construction works of Batumi Bypass.
Prime Minister and students had the opportunity to inspect the arrangement of bridges, tunnel, underpasses and road base on site. Project Engineer made a detailed presentation for students about ongoing and planned technical works and answered their questions about the project.
Under the project, two-lane asphalt concrete road, 19 bridge crossings, 4 transportation interchanges, 5 tunnels and 57 culverts will be constructed. The new bypass road will pass through: Makhinjauri, Gantiadi, Kapreshumi, Salibauri, Peria, Makhvilauri and Khelvachauri.
Currently existing road passes through the tourist and residential zones, which causes problems for the movement of international transit transport. Batumi Bypass Road (together with Kutaisi Bypass road) will completely unload traffic in the resort areas of Adjara, which will contribute to increase of transit turnover. Ecological condition will significantly change for the better.
The project is financed under the loan agreements signed with the Asian Development Bank (ADB) and the Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB). The cost of the agreement amounts to GEL 329 630 734. The construction period for the mentioned project is 2018-2020.
Student’s visit on sites will continue and interested students will have opportunity to inspect the progress of roads’ constructions.