საუკეთესო პრაქტიკის გაზიარება მცხეთა-მთიანეთისა და ქვემო ქართლის მუნიციპალიტეტებისთვის
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, მცხეთა-მთიანეთისა და ქვემო ქართლის რეგიონებში შემავალი მუნიციპალიტეტების წარმომდგენლებს დეპარტამენტის საქმიანობის საუკეთესო პრაქტიკა გაუზიარეს. შეხვედრას, საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის პირველი მოადგილე, გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარე ირაკლი ქარსელაძე, მცხეთა- მთიანეთისა გუბერნატორი შალვა კერესელიძე და ქვემო ქართლის გუბერნატორის მოადგილე დავით მჭედლიშვილი ესწრებოდნენ.
შეხვედრები 2 დღის განმავლობაში გრძელდებოდა. საუკეთესო პრაქტიკის გაზიარების მიზნით, საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის შესაბამისი სტრუქტურული ერთეულების ხელმძღვანელებმა მუნიციპალიტეტების წარმომადგენლებს გამოცდილება გაუზიარეს შემდეგი მიმართულებებით: დაგეგმარება, ტექნიკური დავალების მომზადება; შესყიდვები; სამართლებრივი ტექნიკა (ხელშეკრულების გაფორმება); მოქალაქეთა მონაწილეობა ადგილობრივი თვითმმართველობის განხორციელებაში;  პროექტების დაგეგმვის პრინციპები; განსახლება (აღიარებითი კომისია; მიწის ნაკვეთის იდენტურობის დადგენა); კომუნიკაცია მოქალაქეებთან და საავტომობილო გზების დეპარტამენტთან; გარემოსდაცვითი საზოგადოებრივი მონიტორინგი; საჯარო შეხვედრები და საზოგადოების ჩართულობა გარემოს დაცვის ანგარიშის მომზადების ეტაპზე; საჩივრების მიღების მექანიზმი; საგზაო უსაფრთხოება; ნაპირდაცვის ტექნიკური დავალება; ხარისხის კონტროლი; მონიტორინგი და აღსრულება. შეხვედრის ბოლოს, მონაწილეებს საშუალება ჰქონდათ მათთვის საინტერესო ყველა კითხხვაზე ამომწურავი პასუხი მიეღოთ.
საუკეთესო პრაქტიკის გაზიარების  მიზნით შეხვედრები უკვე ჩატარდა, სამცხე-ჯავახეთის, შიდა ქართლის, კახეთის, გურიისა  და აჭარის რეგიონებისთვის.
ღონისძიება, „ადგილობრივი თვითმმართველობის განვითარება სამხრეთ კავკასიაში“  პროგრამის ფარგლებში, გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ), მხარდაჭერით ხორციელდება.

Sharing Best Practice with Mtskheta-Mtianeti and Kvemo Kartli Municipalities
Employees of Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia shared best practice with representatives of municipalities including in Mtskheta-Mtianeti and Kvemo Kartli regions. The meeting was attended by the First Deputy Minister of MRDI, Chairman of the Roads Department - Mr.  Irakli Karseladze, State representative - Governor in Mtsketa-Mtianeti Mr. Shalva Kereselidze and Deputy Head of State Representative –Governor in Kvemo Kartli Mr. Davit Mchedlishvili.
The meeting lasted for two days. Heads of the relevant structural units of Roads Department shared best experience and practice with representatives of municipalities in the following fields: planning, preparation of terms of reference, procurement, legal techniques (contract execution), citizen engagement in local self-governance, project planning principles, resettlement (admission committee, identification of land plots), communication with citizens and the Roads Department, environmental public monitoring, public meetings and public involvement in preparation of environmental reports, grievance mechanism, road safety, terms of reference for bank protection, quality control, monitoring and enforcement.  At the end of the meeting, participants had an opportunity to get irrefragable answer to all the questions of their interest.
Similar meetings have already been hold with the representatives of Samtkshe-Javakheti, Shida Kartli, Kakheti, Guria and Adjara regions.
The goal of the meetings is to train all municipalities in procurement, implementation and monitoring of infrastructural works that in the future will positively effect on realization of infrastructure projects, mutual cooperation and in general, future development of public sector activities.