ანაკლიის გზისა და რკინიგზის საპროექტო სამუშაოები აქტიურ ფაზაშია
ანაკლიის ღრმაწყლოვან ნავსადგურთან მისასვლელი 18 კმ-იანი საავტომობილო გზისა და რკინიგზის პროექტირება აქტიურად მიმდინარეობს. ამ დროისთვის, ტოპოგეოდეზიური სამუშაოები დასრულების ეტაპზეა და ინტენსიურად ხორციელდება გეოლოგიური სამუშაოები. ადგილზე ერთდროულად 4 საპროექტო ჯგუფი მუშაობს. პროექტირების ფარგლებში, ასევე მომზადდება გარემოზე ზემოქმედების შეფასებისა და განსახლების სამოქმედო გეგმის დოკუმენტები.
ანაკლიაში, საპროექტო სამუშაოების მიმდინარეობას საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილე ლევან კუპატაშვილი და სამეგრელო-ზემო სვანეთის რწმუნებული ალექსანდრე მოწერელია ადგილზე გაეცნენ.
ანაკლიის ღრმაწყლოვან ნავსადგურთან მისასვლელი საავტომობილო გზისა და რკინიგზის პროექტირებას ავსტრალიური მულტინაციონალური კომპანია „სმექი“ ახორციელებს. „სმექმა“ პროექტირება ოქტომბერში უნდა დაასრულოს. პროექტირების სახელშეკრულებო ღირებულება 7 მილიონ ლარს შედგენს.
ანაკლიის ღრმაწყლოვან ნავსადგურთან მისასვლელი გზისა და რკინიგზის  მშენებლობის დაწყება 2019 წლის დეკემბერშია დაგეგმილი.

The Design Works of Anaklia Road and Railway are in Active Phase
The design of 18km road and railway accessing to Anaklia deep sea port is in active process. By this time, the Topo-Geodetic works are in final stage and geological works are carrying out intensively. Concurrently four design teams are working on site. Within the scope of design, the documents of Environmental Impact Assessment and Resettlement Action Plan will also be prepared.
The Deputy Chairman of the Roads Department- Levan Kupatashvili and the state representative of Samegrelo-Zemo Svaneti- Aleksandre Motserelia inspected the process of design works on site.
The Australian Multinational Company SMEC is implementing the design of the road and railway accessing to Anaklia deep sea port. SMEC must finish the design in October. Design contract value amounts to 7 million GEL.