ზემო ოსიაური-ჩუმათელეთის გზის მშენებლობა ინტენსიურ რეჟიმში მიმდინარეობს
საავტომობილო გზების დეპარტამენტი, E60 აღმოსავლეთ–დასავლეთის ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის გაუმჯობესების პროექტის ფარგლებში, ზემო ოსიაური–ჩუმათელეთის 14 კმ-იანი გზის მშენებლობას ახორციელებს. პროექტი 2 მონაკვეთადაა დაყოფილი. პირველ მონაკვეთზე სამუშაოები ინტენსიურ რეჟიმში მიმდინარეობს. ხოლო მეორე მონაკვეთზე, შეჩერებული სამუშაოების გასაგრძელებლად, მსოფლიო ბანკთან სხვადასხვა საკითხის განხილვა და მოლაპარაკებები მიმდინარეობს.
პირველ მონაკვეთზე მიმდინარე სამუშაოები, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილემ ლევან კუპატაშვილმა დაათვალიერა.
ამ დროისთვის, ზემო ოსიაური-ჩუმათელეთის პირველ მონაკვეთზე, ხიდების მშენებლობა, ყრილის მოწყობა, ელექტროგადამცემი ხაზების გადატანა და მეწყერსაწინააღმდეგო ღონისძიებები, მათ შორის დამცავი ხიმინჯების მოწყობის სამუშაოები მიმდინარეობს.
ზემო ოსიაური–ჩუმათელეთის გზა, რიკოთის საუღელტეხილო გვირაბამდე მიდის. ამ გზით, ჩრდილოეთიდან გვერდს ავუვლით ხაშურს, სურამს, ჩუმათელეთს და გამოვალთ რიკოთის გვირაბთან. ეს მონაკვეთი ერთ-ერთი ურთულესია და მოიცავს რამდენიმე გვირაბსა და ხიდს.
აღნიშნული გზა აგარა-ზემო ოსიაურის გზის გაგრძელება იქნება, რომლის უკვე აშენებული 5 კილომეტრიც ამ პროექტის დასრულების შემდეგ შევა ექსპლუატაციაში.
პროექტის ფარგლებში აშენდება: 4 ზოლიანი ცემენტ-ბეტონის გზა, 21 ხიდი, 5 გვირაბი, რკინა-ბეტონის მიწისქვეშა გასასვლელები, წყალგამტარი მილები და სადრენაჟე სისტემები.
ზემო ოსიაური-ჩუმათელეთის გზის მშენებლობას რეკონსტრუქციისა და განვითარების საერთაშორისო ბანკი (IBRD)  და ევროპის საინვესტიციო ბანკი (EIB) აფინანსებს.

14 June, 2019 11:45:44
Roads Department of Georgia is conducting construction works of 14km Zemo Osiauri-Chumateleti road, within E-60 East-West Highway Corridor Improvement Project. The project consists of two sections.  Construction works are dynamically ongoing at the first section. As for the second section, the Department is in negotiations with the World Bank for continuing works.
The Deputy-Chairman of the Department, Levan Kupatashvili inspected construction works at the first section.
Construction of bridges, arrangement of embankment, landslide protection measures and replacement of electricity supply lines are underway at the first section of Zemo Osiauri-Chumateleti road.
Zemo Osiauri-Chumateleti 14 km road goes to the Rikoti Pass tunnel. In this way, it would be possible to bypass Khashuri, Surami, Chumateleti from the north and come to the Rikoti tunnel. The mentioned section is one of the most complicated ones and envisages construction of several tunnels and bridges.
The pointed section will be continuation of Agara-Zemo Osiauri road, 5km of which will get into operation after completion of this project.
Under the Project, a four-lane cement concrete road, 21 bridges, 5 tunnels, reinforced concrete underpasses, culverts and drainage systems will be constructed.
The International Bank for Reconstruction and Development (IBRD) and the European Investment Bank (EIB are financing construction of Zemo Osiauri-Chumateleti road.