ჭუბერში მდინარე ნენსკრას ადიდების შედაგად დაზიანებულ მონაკვეთებზე სამუშაოები წყლის დონის დაკლებისთანავე დაიწყება
07 ივნ, 2019 16:36:40
მესტიის მუნიციპალიტეტში, სოფელ ჭუბერში, უხვი ნალექების შედეგად,  ნენსკრას ხეობაში არსებული შენაკადი მდინარე დევრა ადიდდა, რამაც მდინარე ნენსკრას ადიდება გამოიწვია.
ამ დროისთვის, ჭუბერის მოსახლეობას და მიმდებარე ინფრასტრუქტურას საფრთხე არ ემუქრება. მხოლოდ რამდენიმე დამცავი ნაგებობა დაზიანდა უმნიშვნელოდ, რომლის აღდგენის სამუშაოებიც წყლის დონის დაკლებისთანავე დაიწყება. საჭიროების მიხედვით ადგილზე მობილიზდება შესაბამისი ტექნიკა.
გასულ წელს, ჭუბერში მომხდარი სტიქიის შემდეგ, ჩატარდა აღდგენითი და სტიქიის პრევენციის ღონისძიებები, მდინარე ნენსკრას კალაპოტში მოეწყო ნაპირსამაგრი ნაგებობები.
მიუხედავად იმისა, რომ გუშინ მდინარე ნენსკრაზე დაფიქსირდა მაქსიმალური რაოდენობის ნალექი, რომელიც შესაძლებელია მოვიდეს 100 წელიწადში ერთხელ, ყველა ნაპირსამაგრი და სტიქიის საპრევენციო ნაგებობა თავის ფუნქციას ასრულებს, მხოლოდ რამდენიმე უმნიშვნელო დაზიანებაა, რაც მოსახლეობას და  მიმდებარე ინფრატსრუქტურას საფრთხეს არ უქმნის.
ამჟამად ადგილზე მობილიზებულია მუნიციპალური სამსახურები და სტიქიის სალიკვიდაციო სამუშაოებში ჩართულია  შესაბამისი ტექნიკა.
შეგახსენებთ,  რომ შარშან სვანეთში, სოფელ ჭუბერში ძლიერი წვიმის შედეგად მთა ჩამოიშალა და მდინარე ნენსკრა დაგუბდა, დაგუბებულმა წყალმა კი მეწყრისგან ჩაკეტილი კალაპოტი გაარღვია და მდინარის პირას მდებარე სახლები წაიღო. დაინგრა მდინარეზე არსებული რამდენიმე ხიდი, გარესამყაროს იყო მოწყვეტილი ჭუბერის ხეობა და 10-ზე მეტი სოფელი.

Works on the Damaged Sections caused by the Overflowing of river Nenskra will be started Immediately after Lowering of Water Level
07 June, 2019 16:36:40
In Chuberi village of Mestia Municipality, the overflowing of existing river Devra (the tributary of Nenskra),caused by the abundant precipitation, resulted in the overflowing of the river Nenskra.
By this time, the population of Chuberi and the surrounding infrastructure are not in danger. Only a few protective structures have been damaged and the restoration works will begin immediately after the water level decreases. In case of necessity, the relevant equipment will be mobilized on spot.
Last year, after the disaster in Chuberi, restoration and disaster prevention measures were undertaken, the bank protection structures were installed in the riverbed of Nenskra.
In spite of the fact that maximum precipitation was noticed in Nenskra River which can be fall once in a 100years, all bank protection and disaster prevention structures are still operating and functioning. There are just several minor damages, which does not pose a hazard to population and adjacent infrastructure.
For the moment, the municipal services are mobilized and relevant equipment is involved in the liquidation works of the disaster.
We would like to remind you, that last year as a result of the heavy rain, the mountain collapsed and the river Nenskra was impounded, the impounded water broke the riverbed and houses located along the riverbank were swept away. Several bridges on the river were damaged and Chuberi valley and more than 10 villages were cut off from the outside world.