საუკეთესო პრაქტიკის გაზიარება აჭარისა და გურიის მუნიციპალიტეტების წარმომადგენლებისთვის
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, აჭარისა და გურიის რეგიონებში შემავალი მუნიციპალიტეტების წარმომდგენლებს დეპარტამენტის საქმიანობის საუკეთესო პრაქტიკა გაუზიარეს. შეხვედრას, საქართველოს  რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის პირველი მოადგილე, გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარე ირაკლი ქარსელაძე, თავმჯდომარის მოადგილეები, გურიის სახელმწიფო რწმუნებული–გუბერნატორი ზურაბ ნასარაია და აჭარისა და გურიის რეგიონების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
საუკეთესო პრაქტიკის გაზიარების მიზნით, საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის შესაბამისი სტრუქტურული ერთეულების ხელმძღვანელებმა პრეზენტაციები წარადგინეს შემდეგი მიმართულებებით: დაგეგმარება, ტექნიკური დავალების მომზადება; შესყიდვები; სამართლებრივი ტექნიკა (ხელშეკრულების გაფორმება); მოქალაქეთა მონაწილეობა ადგილობრივი თვითმმართველობის განხორციელებაში;  პროექტების დაგეგმვის პრინციპები; განსახლება (აღიარებითი კომისია; მიწის ნაკვეთის იდენტურობის დადგენა); კომუნიკაცია მოქალაქეებთან და საავტომობილო გზების დეპარტამენტთან; გარემოსდაცვითი საზოგადოებრივი მონიტორინგი; საჯარო შეხვედრები და საზოგადოების ჩართულობა გარემოს დაცვის ანგარიშის მომზადების ეტაპზე; საჩივრების მიღების მექანიზმი; საგზაო უსაფრთხოება; ნაპირდაცვის ტექნიკური დავალება; ხარისხის კონტროლი; მონიტორინგი და აღსრულება.
შეხვედრის ბოლოს, მონაწილეებს საშუალება ჰქონდათ მათთვის საინტერესო ყველა კითხვაზე ამომწურავი პასუხი მიეღოთ. ღონისძიება 2 დღე გაგრძელდება. მსგავსი სახის შეხვედრა უკვე ჩატარდა შიდა ქართლის, სამცხე-ჯავახეთისა და კახეთის რეგიონებში შემავალი მუნიციპალიტეტებისთვის.
ღონისძიება, „ადგილობრივი თვითმმართველობის განვითარება სამხრეთ კავკასიაში“  პროგრამის ფარგლებში, გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ), მხარდაჭერით ხორციელდება.

Best Practice Sharing with the Representatives of Adjara and Guria Municipalities
Best practice was shared by the employees of Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia (MRDI) with the representatives of municipalities of Adjara and Guria regions. The meeting was attended by the first Deputy Minister of MRDI, Chairman of the Roads Department – Irakli Karseladze, Deputy Chairmen, Guria Governor-Zurab Nasaridze and the representatives of Ajara and Guria municipalities
Heads of the relevant structural units of Roads Department shared best practice with the representatives of municipalities in the following directions: planning, preparation of Terms of Reference, procurement, legal techniques (signing an agreement), participation of citizens in the implementation of local self-government, project planning principles, resettlement (admission commission, setting land plot identity), communication with citizens and the Roads Department, environmental public monitoring, public meetings and public involvement in the preparation of environmental report, grievance acceptance mechanism, road safety, terms of reference for bank protection, quality control, monitoring and execution.
At the end of the meeting, the participants had an opportunity to get irrefragable answer to all the questions of their interest. The event will last for two days. Similar meetings were hold with the representatives of municipalities of Shida Kartli,Samtskhe-Javakheti and Kakheti regions.
The goal of the meetings is to train all municipalities at procurement, implementation and monitoring of infrastructural works that in the future will positively affect the implementation of infrastructural projects, mutual cooperation and the future development of public sector activities.