შქმერი-ზუდალის 7.7 კილომეტრიანი მონაკვეთი რეაბილიტირდება
საჩხერე-ქვემო ხევი-უზუმთას საავტომობილო გზის, შქმერი-ზუდალის 7.7 კმ-იანი მონაკვეთის (კმ40,9-კმ48,6) რეაბილიტაცია აქტიურად მიმდინარეობს (ლოტი VI). სარეაბილიტაციო გზა ზემო იმერეთი - რაჭის დამაკავშირებელი საავტომობილო გზის 50-ე კმ-ზე, სოფ. უშოლთასა და ბოყვას შორის დაუსახლებელ ტერიტორიაზე იწყება, მიუყვება მდინარე ხეორის მარჯვენა სანაპიროს, გაივლის სოფ. ბოყვაში და მთავრდება სოფ. კვაშხიეთში. გზის დიდი ნაწილი ფაქტობრივად დაუსახლებულ ტყიან ზონაში მდ. ხეორის ხეობაში გადის და ზღვის დონიდან 1000-1500 მ სიმაღლეზე მდებარეობს. არსებული გზა გრუნტოვანი იყო, პროექტის შესაბამისად კი გზის სრული რეაბილიტაცია მოხდება და ასფალტ-ბეტონის საფარი დაიგება.  ამ დროისთვის, აღნიშნულ მონაკვეთზე მიწისა და ხელოვნური ნაგებობების მოწყობის სამუშაოები მიმდინარეობს.
პროექტი სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ფინასდება და მისი სახელშეკრულებო ღირებულება 20 888 888 ლარია. სამუშაოები მიმდინარე წელს დაიწყო და 2020 წლის ივლისში დასრულდება. სამშენებლო სამუშაოებს კომპანია “NEW ROAD” ახორციელებს.
ზემო იმერეთი-ონის დამაკავშირებელი გზა დაახლოებით 52 კმ-მდე სიგრძის იქნება. გზა  საჩხერიდან იწყება და გაივლის შემდეგ სოფლებზე: სარეკი, ქვემო ხევი, უზუნთა, შქმერი, ბოყვა, ქვაშხიეთი და ზუდალი. საბოლოოდ, გზა შეუერთდება ამბროლაური- ონის გზას, რომელიც ქ. ამბროლაურიდან დაშორებულია 20 კმ-ით, ხოლო ქ. ონიდან 5 კმ-ით.
ზემო იმერეთი-რაჭის დამაკავშირებელი საავტომობილო გზა ძალიან მნიშვნელოვანია სოციალ-ეკნომიკური და დემოგრაფიული თვალსაზრისით. საჩხერე-ონის მარშრუტის სამგზავრო დრო (სიგრძე 111 კმ) დაახლოებით 2 საათია. ზემო იმერეთი - რაჭის ახალი საავტომობილო გზით საჩხერე-ონის მარშრუტი სულ მცირე 1 საათით მცირდება. სატრანსპორტო მოძრაობა საჩხერე-ონის გზაზე მნიშვნელოვნად გაზრდის მომსახურებისა და უსაფრთხოების ხარისხს, განსაკუთრებით ქალაქებსა და სოფლებში.
ამ დროისთვის, ზემო იმერეთი-რაჭის გზის პროექტის პირველ ლოტის 2.5 კმ-ზე სამუშაოები დარსულებულია, ხოლო მე-2 და მე-6 ლოტებზე სამუშაოები მიმდინარეობს. რაც შეეხება დანარჩენ მოანკევთებს, სატენდერო პროცედურები მიმდინარეობს.

15 May, 2019 10:48:03
Rehabilitation of 7.7. km long Shkmeri-Zudali section (km40.9 –km48.6) of Sachkhere-Kvemo Khevi-Uzumta road (Lot VI) is actively progressing. The road starts at km50 of Zemo Imereti- Racha connecting road, from  unsettled territory located between Usholta and  Bokva villages, it goes along the right bank of river Kheori, passes through Bokva village and ends in Kvashkhieti village. The main part of the road actually runs through forest zone of River Kheori ravine and is located at an altitude of 1000 – 1500 m above sea level. Existing road was a grave road. Design considers complete rehabilitation of the pavement and asphalt-concrete pavement will be laid. Earthworks and arrangement of artificial structures are progressing for the time being.
Project is financed from the state budget and contractual price amounts to GEL 20 888 888. Works commenced this year and will be completed in July 2020. Company “New Road” implements rehabilitation works.
Zemo Imereti-Oni connecting road will be approximately 52 km in length. The road starts from Sachkhere and passes through the following villages: Sareki, Kvemo Khevi, Uzunta, Shkmeri, Bokva, Kvashkhieti and Zudali. Finally, this section will join Ambrolauri-Oni road, which is 20 km away from Ambrolauri and 5 km away from Oni.
Zemo Imereti-Racha connecting road is very important from socio-economic and demographic standpoint. Travel time from Sachkhere to Imereti (length 111 km) is about 2 hours. New Zemo Imereti-Racha road will reduce this route at least by 1 hour. Traffic flows on Sachkhere-Oni road will essentially improve service quality and safety level, especially in towns and villages.
Currently, works of LOT 1 (2.5 km long) of Zemo-Imereti –Racha road project is completed, but works of Lot 2 and Lot 6 are underway. As for the remaining sections, bidding procedures are ongoing.