თუშეთისა და შატილის მიმართულებით სტიქიის სალიკვიდაციო სამუშაოები მიმდინარეობს
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის ინფორმაციით,  სტიქიის, კერძოდ უხვი ნალექისა და მეწყრის გამო ფშაველი-აბანო-ომალოსა და ჟინვალი-ბარისახო-შატილის გზებზე მოძრაობა შეზღუდულია. ორივე მიმართულებაზე მობილიზებულია შესაბამისი ტექნიკა,  ადგილზე იმყოფებიან საავტომობილო გზების დეპარტამენტისა და კონტრატქორი ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
უხვი ნალექების შედეგად, შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის ფშაველი–აბანო–ომალოს საავტომობილო გზის მე-9 კმ-ზე, სოფელ ლეჩურთან გზის სავალი ნაწილი წყალმა წაიღო. რის გამოც, აღნიშნული საავტომობილო გზის კმ9-კმ72 მონაკვეთზე აკრძალულია ყველა სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა. ხოლო აღნიშნული გზის კმ1-კმ9 მონაკვეთზე ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თავისუფალია. სოფელ ლეჩურთან წყლის დონის დაკლებისთანავე დაიწყება საპროექტო სამუშაოები რათა სტიქიის სალიკვიდაციო სამუშაოების პარალელურად განხორციელდეს საპრევენციო ღონისძიებები.
ჟინვალი-ბარისახო-შატილის საავტომობილო გზის 59-ე კმ-ზე  ჩამოვიდა დიდი ოდენობით მეწყრული მასა. ჩამოსული მასის გაწმენდითი სამუშაოები უკვე დაწყებულია და საავტომობილო მოძრაობა ხვალ დღის განმავლობაში აღდგება.

Disaster clean-up operations are underway in the direction of Tusheti and Shatili
According to Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia, due to natural disaster, namely because of abundant precipitation and landslide, traffic is restricted at Pshaveli-Abano-Omalo road and Zhinvali-Barisakho-Shatili road. Relevant machinery are mobilized on both directions. Representatives of Roads Department and contractor organizations are on site.
Due abundant precipitation, carriageway at km 9 of Pshaveli-Abano-Omalo secondary road, in Lechura village, was indulged by floodwater. Therefore, traffic is restricted at km9-km72 section of the mentioned road for all types of transport.  Traffic is free at km1-km9 section of the mentioned road. Design works shall commence upon reduction of water level in Lechura village in order to carry out preventive measures in parallel with disaster clean-up operations.
A large mass collapsed at km59 of Zhinvali-Barisakho-Shatili road. Cleaning works have already been started and traffic will be resumed tomorrow.