ამლევი-ორბეთის დამაკავშირებელი გზის რეაბილიტაცია მიმდინარეობს
კოდა-ფარცხისი-მანგლისი-წალკა-ნინოწმინდის საავტომობილო გზის 27-ე კილომეტრი (ამლევის აგარაკები)-ორბეთის საავტომობილო გზის 9 კილომეტრიანი მონაკვეთის რეაბილიტაცია მიმდინარეობს. სარეაბილიტაციო სამუშაოებს, საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის პირველი მოადგილე, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარე ირაკლი ქარსელაძე ადგილზე გაეცნო.
არსებული სარეაბილიტაციო მონაკვეთი, დღეის მდგომარეობით, მხოლოდ გრუნტის საფარით არის წამოდგენილი, გზა ძლიერ დაზიანებულია და სავალ ნაწილზე წარმოქმნილია დიდი ზომის ორმოები, რაც ავტოტარნსპორტის გადაადგილებას აფერხებს.
არსებული პრობლემის გადასაჭრელად, გზის რეაბილიტაციის პროექტით გათვალისწინებულია 9 კმ-იანი მონაკვეთის სრული რეაბილიტაცია. კერძოდ, დაიგება ასფალტ-ბეტონის საფარი, რეაბილიტირდება ხელოვნური ნაგებობები, მოწყობა, წყალგამტარი მილები, ადგილობრივ გზებთან მიერთებები, მოსახლეობის ეზოებში შესასვლელები, ადგილობრივი შესასვლელები და საგზაო ნიშნები. ასევე განხორციელდება გზის სავალი ნაწილის მონიშვნისა და  საგზაო შემოფარგვლის სამუშაოები.
კოდა-ფარცხისი-მანგლისი-წალკა-ნინოწმინდის საავტომობილო გზის 27-ე კილომეტრი (ამლევის აგარაკები)-ორბეთის  გზის რეაბილიტაცია, თეთრიწყაროდან თბილისში მგზავრობის მანძილს დაახლოებით 15 კმ-ით შეამცირებს.
პროექტი სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ფინანსდება და მისი სახელშეკრულებო ღირებულება 4 200 000 ლარია. სამუშაოები მიმდინარე წლის მარტში დაიწყო და 2020 წლის იანვარში დასრულდება.

03 May, 2019 10:35:15
Rehabilitation of 9km long, Koda-Partskhisi-Manglisi-Tsalka-Ninotsminda-27th km (Amlevi chalets)-Orbeti is ongoing. Irakli Karseladze, First Deputy Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia has inspected rehabilitation works on site.
At present, the road is paved only with soil and is severely damaged, with potholes on the carriageway. Overall, it causes traffic delays.
In order to crack an existed problem the project envisages complete rehabilitation of the 9km street. In particular, asphalt-concrete pavement will be constructed, artificial structures will be rehabilitated, drainage network will be upgraded, and junctions to local entrances, entrances to residents’ yards will be arranged. Traffic signs will be installed and road delineation works will be conducted.
Rehabilitation of Koda-Partskhisi-Manglisi-Tsalka-Ninotsminda-27th km (Amlevi chalets)-Orbeti road will reduce traffic distance from Tetritskaro to Tbilisi by over 15km.
The project, worth GEL 4 200 000, is funded from the state budget. The project was commenced in March 2019 and will be completed in January 2020.