ახალციხე-ნინოწმინდას გზის რეაბილიტაცია ოქტომბერში დასრულდება
საერთაშორისო მნიშვნელობის ახალციხე-ნინოწმინდას (სომხეთის რესპუბლიკის საზღვარი) საავტომობილო გზაზე 14.6 კმ-იანი (კმ98-კმ112) მონაკვეთის სარეაბილიტაციო სამუშაოები აქტიურად მიმდინრეობს. სარეაბილიტაციო მონაკვეთი სოფლებს, გორელოვკას და ჟდანოვს გაივლის და  საქართველო-სომხეთის საზღვართან სრულდება. ახალციხე-ნინოწმინდას გზის გამართულად ფუნქციონირებას დიდი მნიშვნელობა აქვს სოციალურ-ეკონომიკური თვალსაზრისით. აღნიშნული გზით სარგებლობენ როგორც ადგილობრივი მოსახლეობა და სომხეთის მიმართულებითმოძრავი ავტომანქანები, ასევე  ხორციელდება საზტრანზიტო გადაზიდვები.
ახალციხე-ნინოწმინდას გზაზე სამუშაოები ბოლო 10 წელია არ ჩატარებულა.  არსებული საფარი ძლიერ დაზიანებულია, არის მონაკვეთები სადაც საერთოდ აღარ არსებობს ასფალტის საფარი და ავტოტრანსპორტის გადაადგილება ხრეშოვან-ღორღოვან საფარზე ხდება. არსებული მდგომარეობა მნიშვნელოვნად აფერხებს ავტოტარნსპორტის გადაადგილებას.
პრობლემის  მოსაგვარებლად, პროექტის შესაბამისად, დაგეგემილია არსებული დაზიანებული გზის სრული რეაბილიტაცია. გაფარდოვდება არსებული გზის სიგანე, რეაბილიტირდება 3 რკინაბეტონის ხიდი და წყალგამტარი მილები. მოწყობა მოსახლეობის ეზოებში შესასვლელები და ადგილობრივ გზებთან მიერთებები. ასევე, გათვალისწინებულია საავტომობილო გზის საგზაო ნიშნებით აღჭურვა, ზღუდარების მოწყობა და გზის სავალი ნაწილის მონიშვნა.  პროექტის დასრულების შემდეგ, ახალციხიდან ნინოწმინდის მიმართულებით სომხეთის საზღვრამდე გადაადგილება უსაფრთხოდ და კომფორტულად იქნება შესაძლებელი.
ზამთრის მკაცრი კლიმატური პირობების გამო სამუშაოების სპეციფიკიდან გამომდინარე, სამუშაოები დროებით შეჩერებული იყო. მეტეოროლოგიური პირობების გაუმჯობესებისთანავე სამუშაოები განახლდა და აქტიურად მიმდინარეობს. პროექტის დასრულება 2019 წლის ოქტომბერშია დაგეგმილი.
პროექტი სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ფინანსდება და მისი ღირებულება 13 808 673 ლარია. სამუშაოები 2018 წლის ივლისში დაიწყო და 2 კმ-იან მონაკვეთზე დაგებულია ასფალტ-ბეტონის საფარი, ხოლო 2 კმ-იან მონაკევთზე მოწყობილია მიწის ვაკისი. ამ დროისთვის სარეაბილიტაციო მონაკვეთზე მიწის სამუშაოები მიმდინარეობს.
საერთაშორისო მნიშვნელობის ახალციხე-ნინოწმინდას (სომხეთის რესპუბლიკის საზღვარი) საავტომობილო გზაზე, მიმდინარე წელს პროექტი მომზადდება და სარეაბილიტაციო სამუშაოები ზაფხულში დაიწყება დაზიანებულ 5 კმ-იან მონაკვეთზე (კმ91-კმ97).

Rehabilitation of Akhaltsikhe-Ninotminda Road to be Completed in October
Rehabilitation of 14.6km (km98-km112) section of Akhaltsikhe-Ninotsminda (border of Armenian Republic) international road is intensively ongoing. Rehabilitating section passes through the villages Gorelovka and Zhdanovi and ends at Georgia-Armenia border. Appropriate functioning of Akhaltsikhe-Ninotsminda road has socio-economic and cultural importance. The mention road serves local residents, drivers moving to Armenia and transit traffic.
Akhaltsikhe-Ninotminda road has not been rehabilitated for 10 years. Existed pavement was severely damaged. At some sections asphalt pavement does not exist anymore and traffic movement is conducted at soil-gravel pavement. Overall, it causes traffic delays.
In order to crack an existed problem the project envisages complete rehabilitation of the damaged road. The width of the existed road will be expanded and three reinforced-concrete bridges and culverts will be rehabilitated. Access roads to private yards and junctions to roads will be arranged. In addition, the roads will be equipped with traffic signs, barriers will be installed and the carriageway will be marked. Project completion will provide safe and comfortable movement from Akhaltsikhe to Armenian border.
Due to severe winter climate, rehabilitation works at the mentioned project were temporarily stopped. After the improvement of meteorological conditions, the works have been renewed and are actively underway. The project is scheduled to be completed in October, 2019.
The project, worth GEL 13, 808, 673 is funded from the state budget. Rehabilitation works started in July 2018. At this stage, roadbed of 2km road is arranged and 2km section is paved with asphalt-concrete. Earth works are currently ongoing at rehabilitating section.
This year, design will be prepared for rehabilitation works of the damaged 5km section (km91-km97) of Akhaltsikhe-Ninotsminda (border of Armenia) international road and activities will start in summer.