ბოლო ინფორმაცია საავტომობილო გზებზე არსებული ვითარების შესახებ
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ინფორმაციით, მაღალმთიან რეგიონებში რთული მეტეოროლოგიური პირობებისა და ზვავსაშიშროების გამო, საავტომობილო გზებზე დაწესებულია შეზღუდვები. საავტომობილო გზების დეპარტამენტისა და შესაბამისი კონტრაქტორი ორგანიზაციების წარმომადგენლები მობილიზებული არიან და გარემოს ეროვნული სააგენტოსგან ნებადართულ მონაკვეთებს ინტენსიურ რეჟიმში წმენდენ.
მთელი ქვეყნის მასშტაბით, გზებზე ტრანსპორტის გადაადგილებას საპატრულო პოლიციის ეკიპაჟები უწყვეტ რეჟიმში არეგულირებენ. შინაგან საქმეთა სამინისტროს დანაყოფების: საპატრულო და კრიმინალური პოლიციის, ასევე სამაშველო სამსახურის თანამშრომლები საჭიროების შემთხვევაში მგზავრებს ეხმარებიან და უსაფრთხო ადგილამდე მათ ტრანსპორტირებას უზრუნველყოფენ.
შეზღუდვები დაწესებულია შემდეგ მიმართულებებზე:
გარემოს ეროვნული სააგენტოს ცნობით, საერთაშორისო მნიშვნელობის მცხეთა-სტეფანწმინდა-ლარსის გზის გუდაური (ფოსტა)-კობის მონაკვეთზე ინტენსიური თოვის გამო ზვავსაშიშროებაა, რის გამოც აკრძალულია ყველა სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა და ამავე მიზეზით გაწმენდითი სამუშაოების დაწყება ჯერჯერობით ვერ ხერხდება. მსუბუქი ავტოტრანსპორტის გადაადგილება გუდაური-კობის მონაკვეთზე 8 იანვარს ღამის საათებში აიკრძალა, ხოლო მისაბმელიანი და ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტარნსპორტის გადაადგილება აკრძალულია 4 იანვრიდან.
ამავე გზის ფასანაური-გუდაურის (ფოსტა) მონაკვეთზე აკრძალულია მისაბმელიანი, ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტის და 30 ადგილზე მეტი ტევადობის ავტობუსების მოძრაობა, ხოლო დანარჩენი სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა მლეთა-გუდაურის (ფოსტა) მონაკვეთზე დასაშვებია მოცურების საწინააღმდეგო ჯაჭვების გამოყენებით. ორი და მეტი წამყვანი ხიდის მქონე ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თავისუფალია. გუდაურამდე მისასვლელი გზის გაწმენდითი სამუშაოები 24 საათიან რეჟიმში მიმდინარეობს.
ზვავსაშიშროების გამო, ასევე აკრძალულია გადაადგილება შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის ზუგდიდი-ჯვარი-მესტია-ლასდილის საავტომობილო გზის კმ173-კმ186 (კალა-უშგული) მონაკვეთზე. ზვავსაშიშროების რეჟიმის მოხსნამდე ამ მონაკვეთზე ვერ ხერხდება გაწმენდითი სამუშაოების დაწყება. თოვლისა და ლიპყინულის გამო,  შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის ზუგდიდი-ჯვარი-მესტია-ლასდილის საავტომობილო გზის კმ70-კმ173 (ხაიში-კალა) მონაკვეთზე აკრძალულია მისაბმელიანი, ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტის და 30 ადგილზე მეტი ტევადობის ავტობუსების მოძრაობა. დანარჩენი სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა კმ30-კმ90 (ჯვარი-დიზი) მონაკვეთზე თავისუფალია. ხოლო, კმ90-კმ173 (დიზი-კალა) მონაკვეთზე დასაშვებია - მოცურების საწინააღმდეგო ჯაჭვების გამოყენებით. ორი და მეტი წამყვანი ხიდის მქონე ავტოტრანსპორტისთვის მოძრაობა დაშვებულია. ამავე გზის კმ1-კმ30 (ზუგდიდი-ჯვარი) მონაკვეთზე ყველა სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თავისუფალია.
რთული მეტეოროლოგიური პირობების (ქარბუქი და ნამქერები) გამო, შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის კოდა–ფარცხისი–მანგლისი–წალკა–ნინოწმინდის საავტომობილო გზის კმ94-კმ110 (ფარავანის უღელტეხილი) მონაკვეთზე აკრძალულია ყველა სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა.
რთული მეტეოროლოგიური პირობების (ძლიერი ქარი, ნამქერები, შეზღუდული ხილვადობა) გამო, შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის კოდა–ფარცხისი–მანგლისი–წალკა–ნინოწმინდის საავტომობილო გზის კმ110-კმ146 (ფარავანი-ნინოწმინდა) მონაკვეთზე  აკრძალულია ყველა სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა. ახალციხე-ნინოწმინდას (სომხეთის რესპუბლიკის საზღვარი) საავტომობილო გზის კმ90-კმ112 (ნინოწმინდა-სომხეთის საზღვარი) მონაკვეთზე , საერთაშორისო მნიშვნელობის ახალქალაქი-კარწახის (თურქეთის რესპუბლიკის საზღვარი) საავტომობილო გზის კმ1-კმ36.5 მონაკვეთზე  და ახალქალაქი-კარწახის გზის კმ 33 კიროვაკანი-კუმურდოს საავტომობილო გზის კმ1-კმ10.1 მონაკვეთზე აკრძალულია მისაბმელიანი, ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტის და 30 ადგილზე მეტი ტევადობის ავტობუსების მოძრაობა, დანარჩენი სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა კი თავისუფალია. ამ გზებზე გაწმენდითი სამუშაოები ინტენსიურად მიმდინარეობს.

Latest Information for Road Conditions
According to Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia, due to complicated meteorological conditions and avalanche hazards at mountainous regions, restrictions are imposed at roads. Representatives of Roads Department together with relevant contractor organizations are carrying intensive cleaning works at the sections permitted by National Environment Agency.
Patrol Police crews are constantly adjusting traffic movement throughout the whole country. Divisions of the Ministry of internal Affairs: Patrol and Criminal Police, as well as Rescue Service staff in case of need are assisting passengers and provide their transportation to a safe place.
Restrictions are imposed at following directions:
According to National Environment Agency, due to intense snow there is an avalanche hazards at Gudauri (Posta) - Kobi section of Mtskheta-Stepantsminda-Larsi international road, consequently the movement is forbidden for all means of transport and cleaning works cannot be commenced with the same reason. Movement of light vehicles at Gudauri-Kobi section has been banned during late hours of January 8, while movement for trailers, semi-trailers is restricted from January 4.
Due to the Avalanche hazard traffic is also forbidden at km173-km186 (Kala-Ushguli) section of Zugdidi-Jvari-Mestia-Lasdili secondary road. Before removing avalanche hazard mode it would be impossible to start cleaning works. Because of the snow and glaze ice, traffic is restricted for trailers, semi-trailers and buses with more than 30 seats at km70-km173 (Khaishi-Kala) section of Zugdidi-Jvari-Mestia-Lasdili secondary road. Traffic is free for the other kinds of vehicle at km30-km90 (Jvari-Dizi) section,while the movement at km90-km173 ( Dizi-Kala) section is allowed by application of antiskid chains. Traffic is also free for vehicles with two or more main axis. Movement is free for all types of vehicle at km1-km30 (Zugdidi-Jvari) section of the same road.
Due to the difficult weather conditions traffic is restricted to all types of vehicle at km94-km110 (Paravani Pass) section Koda-Partskhisi-Manglisi-Tsalka-Ninotsminda secondary road.
Due to the severe weather conditions (strong wind, snowdrift and limited visibility) traffic is restricted to all types of vehicle at km110-km146 (Paravani-Ninostminda) section of Koda-Partskhisi-Manglisi-Tsalka secondary road. Movement is forbidden for trailers, semi-trailers and buses with more than 30 seats at km90-km112 (Ninostminda-Armenian Border) section of Akhaltsikhe-Ninostminda (Border of Republic of Armenia) road, at km1-km36 section of Akhalkalaki-Kartsakhi(border of Republic of Turkey) international road , at km33 section of  Akhalkalaki-Kartsakhi road and at km1-km10.1 section of Kirovakani-Kumurdo road, while traffic is free for other types of vehicle. Cleaning works are intensively taking place on these roads.