09 დეკ, 2018 18:56:47
10 დეკემბერს, 17:30 საათზე, მთაწმინდის პარკში „პარკ ვენიუ“-ში, საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის ორგანიზებით, "მეგზევისდღე" აღინიშნება.
ღონისძიების ფარგლებში გამართულ კონფერენციაზე, გამომსვლელები მეგზევის დღის ტრადიციაზე, საგზაო სექტორის მიღწევებსა და სამომავლო გეგმებზე ისაუბრებენ.
ღონისძიებას დაესწრებიან: საქართველოს ვიცე-პრემიერი, საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი მაია ცქიტიშვილი, მინისტრის პირველი მაოდგილე, საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარე ირაკლი ქარსელაძე, ქართული საგზაო სექტორის წარმომადგენლები და სხვა მოწვეული სტუმრები.

09 December, 2018 18:56:47
On December 10, at 17:30, at Mtatsminda Park, Park Venue, the Road Builders’ Day was celebrated by organization of Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia.
At the conference conducting within the event, speakers will talk about traditions of the Road Builders’ Day, discuss achievements in the road sector as well as future plans.
The event will be attended by: Vice Prime Minister of Georgia and Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia Mrs. Maya Tskitishvili, First Deputy Minister and Chairman of Roads Department of Georgia Mr. Irakli Karseladze, representatives of the road sector in Georgia and other invited guests.