სამტრედია-გრიგოლეთის პირველი მონაკვეთის მშენებლობა გაგრძელდება
სამტრედია-გრიგოლეთის პირველ მონაკვეთზე სამშენებლო სამუშაოები უახლოეს მომავალში განახლდება.  დღეს, საერთაშორისო ტენდერში გამარჯვებულ კომპანია „აკორდთან“ ხელშეკრულება გაფორმდა.
აღნიშნულ მონაკვეთზე, კომპანია „ალტკომის“ მიერ, შესრულებულია სამუშაოების მხოლოდ 24%, „ალტკომს“ ხელშეკრულება  ვალდებულებების შეუსრულებლობის გამო შეუწყდა. გამარჯვებულმა კომპანია „აკორდმა“  დარჩენილი 76%-ის მშენებლობა უნდა განახორციელოს. პროექტი, 11.5 კმ. გზაზე, 4 ზოლიანი ასფალტ-ბეტონის გზის, 8 სახიდე გადასასვლელისა და 27 ხელოვნური ნაგებობის მშენებლობას ითვალისწინებს.
სამტრედია-გრიგოლეთის გზის I მონაკვეთი ქალაქ სამტრედიას, სამტრედიისა და აბაშის მუნიციპალიტეტის სოფლებს: ტოლებს, გორმაღალას, პირველ მაისსა და გაუწყინარს გაივლის.
პროექტის მიზანია, ქვეყნის მასშტაბით ყველაზე მაღალი ინტენსივობის საერთაშორისო მნიშვნელობის გზაზე მზარდი სატრანსპორტო ნაკადების გამტარუნარიანობის, უსაფრთხო საავტომობილო მგზავრობისა და შეუფერხებელი სატრანზიტო მიმოსვლის უზრუნველყოფა.
პროექტის დასრულების შემდეგ, მოძრაობა გაცილებით კომფორტული გახდება, გაიზრდება უსაფრთხოების დონე, შემცირდება საავტომობილო გადაზიდვების ხარჯი, რაც ხელს შეუწყობს სატრანზიტო მიმოსვლის ზრდას.
პროექტი ევროპის საინვესტიციო ბანკის დაფინანსებით ხორციელდება და დარჩენილი სამუშაოების ღირებულება   89 მილიონი  ლარია, სამუშაოების ვადად ხელშეკრულების დაწყებიდან 24 თვეა განსაზღვრული.

Construction of the first section of Samtredia-Grigoleti will be continued
Construction works on the first section of Samtredia-Grigoleti will be renewed in the nearest future. Today, the agreement was signed with a winner company of the international bidding – Akkord.
On this section, Altcom Company performed only 24% of works; the contract with Altcom was terminated due to non-fulfillment of obligations. The winner company Akkord will carry out construction of the remaining 76%. The project envisages construction of four-lane asphalt concrete road, 8 bridge crossings and 27 artificial structures on 11.5-km road.
The first section of Samtredia-Grigoleti road will pass through Samtredia and the villages of Samtredia and Abasha municipalities: Tolebi, Gormagala, Pirveli Maisi and Gautskinari.
A goal of the project is to ensure capacity of increasing traffic flows on the international road of the highest intensity on a national scale, safe travel and uninterrupted transit traffic.
After completion of the project, traffic will be more comfortable, safety level will be increased, road transportation costs will be reduced, which will promote to increase transit traffic.
The project is being carried out with financing of the European Investment Bank and the cost of remaining works is 89 million GEL, period of works is 24 months from commencement of the contract.