მსოფლიო ბანკის სამუშაო შეხვედრაზე შედეგსა და შესრულებაზე დაფუძნებული კონტრაქტის დანერგვაზე იმსჯელეს
სასტუმრო „ბილტმორში“ მსოფლიო ბანკის სამუშაო შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრაზე, საქართველოში საავტომობილო გზების რეაბილიტაციის და მოვლა-შენახვის სამუშაოების შედეგსა და შესრულებაზე დაფუძნებული კონტარქტის დანერგვაზე იმსჯელეს. მოფლიო ბანკის კონასულტანტებმა და საავტომობილო გზების დეპარტამენტის წარმომადგენლებმა, არსებული პრაქტიკისა და კონტარქტის შედეგების გათვალისწინებით პრეზენტაცია წარადგინეს.
შეხვედრაში, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის პირველი მოადგილე, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარე ირაკლი ქარსელაძე, საავტომობილოო გზების დეპარტამენტის შესაბამისი სპეციალისტები და მსოფლიო ბანკის კონსულტანტები მონაწილეობდნენ.
შედეგსა და შესრულებაზე დაფუძნებული კონტრაქტის პროექტის მიხედვით, ტენდერში გამარჯვებული კომპანია,  იღებს ვალდებულებას განახორციელოს მთლიანი საგზაო ქსელის მოვლა-შეკეთება, მათ შორის რეაბილიტაციისა და მისი შემდგომი მოვლა-შენახვის სამუშაო 5 წლის განმავლობაში. კომპანია, პირველი 2 წლის განმავლობაში, გზების რეაბილიტაციას, მომდევნო სამი წელი კი მოვლა-შენახვის სამუშაოებს ჩაატარებს. სამუშაოების ანაზღაურება ხორციელდება არა შესრულებული სამუსაოების მოცულობების, არამედ შედეგების -გზის მდგრადობის მიხედვით.
აღნიშნული სახის კონტრაქტი, მსოფლიო ბვანკის დაფინანსებით, პილოტურ რეჟიმში კახეთის რეგიონში, 117 კმ. გზაზე 2016 წლის აპრილში დაიწყო და 2021 წელს დასრულდება. ამავდროულად, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის კოორდინაციით, მსოფლიო ბანკის დაფინანსებით მზადდება სატენდერო დოკუმენტაცია გურიის რეგიონში, შედეგსა და შესრულებაზე დაფუძნებული კონტარქტის ფარგლებში 240 კმ. გზის რეაბილიტაციისა და მოვლა-შენახვისთვის, რომელიც 2019 წელს დაიწყება.
სამუშაო შეხვედრაზე, საგზაო სამუშაოებში ქალთა ჩართულობის გზარდის პერსპექტივა განიხილეს.  ასევე, იმსეჯელეს საგზაო ქსელის კლიმატური პირობებით გამოწვეული შედეგების პრევენციული ღონისძიებების დაგეგმვაზე.

Implementation issues of Output- and Performance-based Contract were reviewed at workshop of the World Bank.
18 October, 2018 11:33:30
World Bank workshop was held at Biltmore Hotel. At the meeting, implementation issues of Output- and Performance-based Contract for rehabilitation and maintenance works of Georgian roads were discussed. Consultants of the World Bank and representatives of Roads Department submitted a presentation considering existing practice and contract results.
First Deputy Minister of Regional Development and Infrastructure, Chairman of Roads Department Irakli Karseladze, relevant specialists of Roads Department and consultants of World Bank attended the meeting.
According to OPRC project, bidding winner company takes responsibility to carry out maintenance of the whole road network, including rehabilitation and subsequent works within 5 years. During first 2 years, the company will carry out road rehabilitation, and for the next 3 years – maintenance works. Remuneration for works will be carried out based on the results – road durability, instead of the volume of works.
This type of contract, funded by the World Bank, was started in April 2016, in pilot mode, in Kakheti region, at km 117 road and will be completed in 2021.
At the same time, under coordination of Roads Department and by financing of the World Bank, bidding documentation is under preparation in Guria region for road rehabilitation and maintenance within OPRC, which will be started in 2019.
At the workshop, prospect of growth of women involvement in road works was discussed. In addition, planning of preventive measures of the results caused by climate conditions of road network were discussed.