რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრომ ეფექტიანი მმართველობისთვის სტრუქტურული ცვლილებების შესახებ პრეზენტაცია წარადგინა
02 ოქტ, 2018 15:42:30
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა მაია ცქიტიშვილმა უმაღლესი სასწავლებლების რექტორებს, საგანმანათლებლო სფეროს, საერთაშორისო დონორი ორგანიზაციების, პროფესიული კადრების მოძიების სფეროში მომუშავე კომპანიების წარმომადგენლებს სტრუქტურული ცვლილებების, ადამიანური აქტივების განვითარებისა და ვაკანტურ პოზიციებზე გამოსაცხადებელი კონკურსის შესახებ პრეზენტაცია წარუდგინა. ვაკანსიებზე კონკურსი, როგორც რიგითი, ისე საერთაშორისო კვალიფიკაციის სპეციალისტების შესარჩევად გამოცხადდება.
„ჩვენს პარტნიორებს გავაცანით ის საჭიროებები, რაც გვაქვს საავტომობილო გზების დეპარტამენტსა და გაერთიანებული წყალმომარაგების კომპანიაში. ერთ-ერთი მთავარი გამოწვევაა კვალიფიციური კადრების, სპეციალისტების მოძიება, რათა სწორად დავგეგმოთ და ვმართოთ ჩვენი პროექტები. ასევე, ყურადღება უნდა მივაქციოთ თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვას, სატრანსპორტო თუ წყლის ეკონომიკის საკითხებს, რაც ჩვენს საქმიანობაში არის ძალიან მნიშვნელოვანი. დღეს ვისაუბრეთ იმ ვაკანსიებზე, რომელსაც უახლოეს მომავალში გამოვაცხადებთ. მოვუწოდებ ყველა დაინტერესებულ პირს მონაწილეობა მიიღოს კონკურსებში“ - განაცხადა მაია ცქიტიშვილმა.
მინისტრთან ერთად, დღეს პრეზენტაციები წარადგინეს, მინისტრის პირველმა მოადგილემ, საავტომობილო გზების თავმჯდომარემ ირაკლი ქარსელაძემ და მინისტრის მოადგილემ გრიგოლ კაციამ.
სამინისტროში, რეორგანიზაციის ფარგლებში, საავტომობილო გზების დეპარტამენტისა და გაერთიანებული წყალმომარაგების კომპანიის  სტრუქტურა სრულად განახლდა, არსებული ფუნქციები უფრო ეფექტიანად გადანაწილდა და დაემატა ახალი კომპეტენციები. ანალიზის საფუძველზე, გამოიკვეთა შემდეგი სფეროების გაძლიერების საჭიროება: საინჟინრო-ტექნიკური, გარემოს დაცვის, პროექტების მართვის და სხვა მიმართულებები. ასევე იგეგმება, თანამშრომლების გადამზადება სასწავლო კურსების, გაცვლითი პროგრამებისა და წარმატებულ ორგანიზაციებში პრაქტიკული ტრენინგების საშუალებით.
ანალიზის შედეგად გამოვლინდა საავტომობილო გზების დეპარტამენტის ყოველდღიურ საქმიანობაში უცხოელი ექსპერტების გრძელვადიანი ჩართვის საჭიროება. ისინი თეორიულ და პრაქტიკულ გამოცდილებას გაუზიარებენ თანამშრომლებს სხვადასხვა მიმართულებით, ესაა: საინჟინრო (გზები, გვირაბები, ხიდები), პროექტების (პროექტების მართვა და ანგარიშგება; design&build), სტიქიების პრევენცია, ტრანსპორტის ეკონომიკა და საგზაო ინფრასტრუქტურის დაგეგმარება, მოვლა-შენახვა და პერიოდული შეკეთება, საერთაშორისო შესყიდვები, ინფრასტრუქტურული აქტივების მართვა, გეოლოგია და გეოტექნიკა, გარემო და განსახლება.
გაერთიანებული წყალმომარაგების კომპანია კი, გეგმავს გეოგრაფიული ინფორმაციული სისტემის გაძლიერებას,  ავტომატური მართვის დანერგვას და ამ მიმართულებებით შესაბამისი კადრების შერჩევას.
ვაკანსიებთან დაკავშირებით ინფორმაცია განთავსდება შემდეგ ვებგვერდებზე:  www.georoad.ge, www.water.gov.ge, www.hr.gov.ge და www.jobs.ge. კონკურსში ყველა დაინტერესებულ პირს შეუძლია მონაწილეობა.
კონკურსი ჩატარდება საჯარო სამსახურის შესახებ კანონის შესაბამისად,  გამჭვირვალობისა და სამართლიანობის პრინციპის სრული დაცვით. პროცესი ხელს შეუწყობს პროფესიონალი კადრების შერჩევას, მაღალკვალიფიციური და კონკურენტუნარიანი პერსონალის მოზიდვას, რომელთა ჩართულობაც მნიშვნელოვანი იქნება საავტომობილო გზების დეპარტამენტისა და გაერთიანებული წყალმომარაგების კომპანიის განვითარებისა და სამომავლო გეგმების განხორციელებისათვის.

The Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia held a presentation on structural changes for effective management
02 October, 2018 15:42:30
Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia Maya Tskitishvili introduced a presentation on structural changes, human resources development and competition to be announced on vacant positions to rectors of higher educational institutions, representatives of educational sphere, international donor organizations and companies working in the direction of finding professional staff. Competition on vacancies will be announced to select ordinary as well as internationally qualified specialists.
“We provided our partners with information on those necessities which we have in Roads Department and United Water Supply Company. One of the main challenges is selection of qualified staff, specialists, in order to plan and manage our projects properly. In addition, we should pay our attention to implementation of modern technologies, transport or water economy issues, which are very important in our activity. Today, we discussed those vacancies that will be announced in the nearest future. All interested persons are promoted to participate in these competitions,” – said Mrs. Maya Tskitishvili.
Today, together with the Minister, First Deputy Minister, Chairman of Roads Department Mr. Irakli Karseladze and Deputy Minister Mr. Grigol Katsia also conducted presentations.
At the Ministry, within reorganization, structures of Roads Department and United Water Supply Company have been fully updated, functions were assigned more effectively and new competencies were added. Based on the analysis, necessity to strengthen the following spheres has been revealed: engineering-technical, environmental, project management and other directions. In addition, retraining of staff will be carried out via leaning courses, exchange programs and practical trainings in successful organizations.
Due to analysis, necessity of long-term involvement of foreign experts in daily activities of Roads Department has been revealed. They will share their theoretical and practical experience with personnel in various directions, namely: engineering (roads, tunnels, bridges), projects (project management and reporting; design&build), disaster prevention, transport economy, planning, maintenance and periodic repair of road infrastructure, international procurements, infrastructure asset management, geology and geotechnology, environment and resettlement.
United Water Supply Company is planning to strengthen geographic informational system, implementation of automatic management and selection of relevant personnel in these directions.
Information about vacancies will be provided at the following websites: www.georoad.ge, www.water.gov.ge, www.hr.gov.ge and www.jobs.ge. Competition is open for all interested persons.
Competition will be held according to the Law on Public Service as well as principle of transparency and justice. This process will promote to select professionals, attract highly qualified and competitive personnel. Their involvement will be important for development and implementation of future plans of Roads Department and United Water Supply Company.