ქვემო ქართლის რეგიონში საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების სამუშაოები განხორციელდა
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილე გიორგი წერეთელი, ქვემო ქართლის რეგიონში, ხუთ სხვადასხვა საგზაო მონაკვეთზე, არსებული საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების გაუმჯობესებისთვის განხორციელებულ სამუშაოებს გაეცნო.
სამუშაოები, მსოფლიო ბანკის დაფინანსებით, შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი მნიშვნელობის გზების II პროექტის ფარგლებში განხორციელდა.
პროექტის ფარგლებში, თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისად, მიერთებები ხუთ საავტომობილო გზაზე მოეწყო. კერძოდ: ფონიჭალა-მარნეული-გუგუთის, კოდა-ფარცხისი-მანგლისი-წალკა-ნინოწმინდას, მარნეული-სადახლოს და  ადგილობრივი მნიშვნელობის საავტომობილო გზებზე.
ფონიჭალა-მარნეული-გუგუთის საავტომობილო გზაზე სოფ. კოდაში და ქალაქ მარნეულში, მიერთებასთან ერთად, სავალ ნაწილზე მოეწყო ვიბრობარიერული ზოლები, ხოლო ბოლნისის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე მჟავე წყლებთან  - მძღოლებისა და მგზავრებისათვის გასაჩერებელი მოედანი.
აღნიშნული ღონისძიებები რეგიონის საავტომობილო გზებზე, განსაკუთრებით კი დასახლებულ პუნქტებზე გამავალ გზებზე, საავტომობილო ტრანსპორტისა და ქვეითად მოსიარულეთა უსაფრთხო გადაადგილებას უზრუნველყოფს. სამუშაოების ღირებულებამ დაახლოებით 1 მილიონი ლარი შეადგინა.
საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების გაუმჯობესების ღონისძიებები  ეტაპობრივად, მთელი საქართველოს მასშტაბით განხორციელდება.

Road safety works were carried out in Kvemo Kartli region
Deputy Chairman of Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia Giorgi Tsereteli inspected works implemented to improve road safety on five different sections in Kvemo Kartli region.
Works were carried out with the financial support of the World Bank within the Second Secondary and Local Roads Project.
Within the project, junctions were arranged in compliance with modern standards on five road sections. Namely: Ponichala-Marneuli-Guguti, Koda-Partskhisi-Manglisi-Tsalka-Ninotsminda, Marneuli-Sadakhlo and local roads.
Vibrating barrier strips were arranged on the carriageway in the village of Koda and Marneuli on Ponichala-Marneuli-Guguti road as well as a parking area for drivers and passengers – near acidulous water on the territory of Bolnisi municipality.
Mentioned measures on the regional roads will ensure safe movement of vehicles and pedestrians, especially, on the roads passing through the populated areas. The cost of works amounted to approximately 1 million GEL.