ქვეშეთი-კობის გვირაბის მშენებლობისთვის სატენდერო წინადადებები გაიხსნა
ქვეშეთი-კობის გზაზე, 9 კმ-იანი  გვირაბის მშენებლობისთვის გამოცხადებულ საერთაშორისო ტენდერზე, დაინტერესებული კომპანიების წინადადებები გაიხსნა. სატენდერო წინადადება სულ 4-მა კომპანიამ წარმოადგინა. შემდეგ ეტაპზე, შემოთავაზებული წინადადებების განხილვა მოხდება და დონორ ორგანიზაციასთან კონსულტაციით გამარჯვებული კომპანია გამოვლინდება. ამ ეტაპზე, სატენდერო წინადადებები წარმოდგენილია პირველი ლოტის (გვირაბის) მშენებლობისთვის.
ქვეშეთი-კობის გზა, სატრანზიტო მნიშვნელობის  ჩრდილო-სამხრეთის დერეფანის შემადგენელი ნაწილია. საერთო ჯამში დაგეგმილია 22.7 კმიანი გზის, 6 ხიდისა და 5 გვირაბის, მათ შორის ერთი 9 კმ-იანი გვირაბის მშენებლობა. 9 კმ-იანი გვირაბი ჯვრის უღელტეხილის ქვეშ გაივლის, სოფელ წკერესთან დაიწყება და სოფელ კობთან დასრულდება.
ქვეშეთი- კობის გზის მშენებლობა დაყოფილია 2 ლოტად. გზა გადის რთულ გეოგრაფიულ მარშრუტზე და ზამთრის პერიოდში ხასიათდება დიდთოვლობით. ზამთარში ზვავსაშიშროებისა და რთული მეტეოროლოგიური პიროებების გამო, საავტომობილო მოძრაობა ხშირად იკეტება, ფერხდება სატრანზიტო მიმოსვლა.
ახალი გზა და 9 კმ-იანი გვირაბი მოაგვარებს არსებულ პრობლემებს.  სატრანზიტო მიმოსვლა, წელიწადის ნებისმიერ დროს შეუფერხებლად იქნება შესაძლებელი.
ახალი გზის მშენებლობის დასრულების შემდეგ, არსებული 35 კმ-იანი გზის ნაცვლად ქვეშეთიდან კობამდე გადაადგილების მანძილი 12 კმ-ით შემცირდება და 1 საათიანი მგზავრობის ნაცვლად გზის გავლა 20 წუთში იქნება შესაძლებელი.
ქვეშეთი-კობის მონაკვეთის სამშენებლო სამუშაოებს აზიის განვითარების ბანკი  და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი აფინანსებს.

Bid proposals are opened for construction of Kvesheti-Kobi tunnel
Bid proposals of interested companies were opened on the international bidding announced for construction of the 9-km tunnel on Kvesheti-Kobi road. A total of 4 companies submitted bid proposals. At the next stage, bid proposals will be reviewed and the winner company will be revealed in consultation with the donor organization. At this stage, bid proposals are submitted for construction of the first lot (tunnel).
Kvesheti-Kobi road is constituent part of North-South Transport Corridor. In sum, construction of 22.7 km road, 6 bridges and 5 tunnels has been planned, including construction of one 9-km tunnel. The 9-km tunnel will start at the village of Tskere, underpass the Jvari pass and end at the village of Kobi.
Construction of Kvesheti-Kobi road is divided into 2 lots. The road passes through the difficult meteorological route and is characterized with heavy snowfalls in the winter period. Due to avalanche hazard and difficult meteorological conditions in the winter period, traffic is often closed and transit traffic is interrupted.
The new road and the 9-km tunnel will solve existing problems. Unhindered transit traffic will be possible at any time of the year.
After construction of the new road, a distance between Kvesheti and Kobi will be reduced by 12 km instead of existing 35 km road, and the travel time on this road will be reduced to 20 minutes instead of 1 hour.
The Asian Development Bank and the European Bank finance construction works of Kvesheti-Kobi section for Reconstruction and Development.