ქვეშეთი-კობის პროექტზე გარემოზე ზემოქმედების შეფასების საკითხების განხილვა გაიმართა
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს, საავტომობილო გზების დეპარტამენტში, ქვეშეთი-კობის 22.7 კმ-იანი მონაკვეთის პროექტთან დაკავშირებული გარემოს დაცვისა და სოციალური საკითხები განიხილეს.
განხილვაში, რეგიონული განვითარებისა და ინფრატსრუქტურის მინისტრის პირველი მოადგილე, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარე ირაკლი ქარსელაძე, თავმჯდომარის მოადგილეები, მცხეთა-მთიანეთის მაჟორიტარი დეპუტატი ზაქარია ქუცნაშვილი, არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმოამდგენლები და დარგის სპეციალისტები მონაწილეობდნენ.
შეხვედრაზე, პროექტის შესახებ დეტალური პრეზენტაცია წარადგინა კომპანია „გამა“ კონსალტინგმა. პროექტის შესახებ მოსაზრებები გამოთქვეს არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა და დარგის სპეციალისტებმა, ჰქონდათ გარკვეული შენიშვნებიც რაც დეტალურად გაანალიზდება და გარემოზე ზემოქმედების შეფასების ანგარიშში აისახება. საერთო ჯამში, სკოპინგის ანგარიში პროფესიული წრეების მხრიდან დადებით შეფასდა.
ქვეშეთი-კობის გზის მშენებლობის ფარგლებში გათვალისწინებულია 2 ზოლიანი ასფალტ-ბეტონის გზის, 6 ხიდისა და 5 გვირაბის  მშენებლობა, მათ შორის ერთი 9 კმ-იანი გვირაბის მშენებლობა. გვირაბი, სოფელ წკერესთან დაიწყება და სოფელ კობთან დასრულდება, აღნიშნული გვირაბი ჯვრის უღელტეხილის ქვეშ გაივლის. ქვეშეთი- კობის გზის მშენებლობა დაყოფილია 2 ლოტად.
გზა ასევე გაუუმჯობესებს ხეობაში დარჩენილ მოსახლეობას საარსებო პირობებს, რომელიც ამ დროისთვის ზამთარში მოწყვეტილია დანარჩენ სამყაროს და ხადას ხეობის სოფლები თითქმის დაცლილია.
ქვეშეთი-კობის პროექტზე, გარემოზე ზემოქმედების შეფასების საკონსულტაციო შეხვედრა, სოფელ ქვეშეთში 7 სექტემბერს გაიმართება. შეხვედრაში მონაწილეობის მიღება ადგილობრივ მოსახლეობასთან ერთად ყველა დაინტერესებულ პირს შეუძლია.

Discussion was held regarding the issues related to Environmental Impact Assessment on Kvesheti-Kobi project
05 September, 2018 12:55:44
reviewed in Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia.
The discussion was attended by First Deputy Minister of Regional Development and Infrastructure and Chairman of Roads Department Irakli Karseladze, Deputy Chairmen of Roads Department, MP of Mtskheta-Mtianeti Zakaria Kutsnashvili, representatives of non-governmental organizations and field specialists.
At the meeting, a company Gamma Consulting provided detailed presentation regarding the project. Representatives of non-governmental organizations and field specialists expressed their opinions regarding the project, they had some remarks, which will be analyzed in detail and reflected in the Environmental Impact Assessment Report. In sum, the professional circles have positively assessed the Scoping Report.
Kvesheti-Kobi road construction project envisages construction of 2-lane asphalt-concrete road, 6 bridges and 5 tunnels, including one 9 km tunnel. The tunnel starts at the village of Tskere and ends at the village of Kobi, mentioned tunnel will pass under the Jvari pass. Construction of Kvesheti-Kobi road is divided into 2 lots.
After implementation of the project, conditions for road users will be safer and more reliable in the winter period. In addition to this, a new road will prevent traffic flow from the Kazbegi National Park and Gudauri winter resort.
The road will also improve living conditions of population remained in the gorge, which are isolated from the outside world in the winter period and villages of Khada gorge are almost empty.
After construction of the new road, a distance between Kvesheti and Kobi will be reduced by 12 km instead of existing 35 km road, and the travel time on this road will be reduced to 20 minutes instead of 1 hour.
A consultation meeting regarding the EIA on Kvesheti-Kobi project will be held in Kvesheti village on September 7. Besides local population, all interested persons are allowed to participate in the meeting.