ძლიერი წვიმის გამო გადაადგილება გზის რამდენიმე მონაკვეთზე შეფერხებით ხორციელდება
9 აგვისტოდან, საქართველოს რამდენიმე რეგიონში რთული მეტეოროლოგიური პირობების გამო, ავტოტრანსპორტის გადაადგილება ცალკეულ მონაკვეთებზე დროებით შეფერხდა, თუშეთისა და ყაზბეგის მიმართულებით კი მოძრაობა რამდენიმე საათით ჩაიკეტა.
სტიქიის მომენტიდან, საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და დაინფრატსრუქტურის სამინსიტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის წარმომადგენლები მობილიზებულები არიან და 24 საათიან რეჟიმში მუშაობენ ყველა კრიტიკულ ადგილას.
ამ  ეტაპზე, კოკისპირული წვიმის გამო, გადაადგილება შეფერხებულია სენაკი-ფოთი-სარფის საავტომობილო გზის მახინჯაურის მონაკვეთზე, სადაც სამუშაოები ამ წუთებშიც მიმდინარეობს.
გზაზე გამონატანებია, ხაშური-ახალციხე ვალეს გზაზე და გაწმენდითი სამუშაოები ხორციელდება.
სენაკი_ნოქალაქევი_ბანძა_ხონი საავტომობილო გზის მე-5, მე-7 და მე-15 კილომეტრებზე, ძლიერი წვიმის გამო,  მოვარდნილი წყლის ნაკადი გადმოვიდა გზის სავალ ნაწილზე, პრობლემის მოსაგვარებლად, სამუშაოები მიმდინარეობს.
ძლიერი წვიმის შედეგად ჩამშლილი მთის მასის გამო,  გზა 2 საათით  ჩაიკეტა შიდასახელმწიფოებრივი მნიშნელობის საგლოლო-ჭიორა-ღები საავტომობილო გზის მე-3 კმ-ზე. ამ დროისთვის, მოძრაობა გახსნილია.
მცირე გამონატანები იყო რიკოთის გვირაბის შემოსასვლელ გზაზე, გზა გაწმენდილია და მოძრაობა თავისუფალია.
ასევე მცირე ზომის, გამონატანებია ბორჯომი-ბაკურიანის მონაკვეთზე, სადაც გაწმენდითი სამუშაოები მიმდინარეობს.
რაც შეეხება ყაზბეგისა და თუშეთის მიმართულებებს, ავტოტრანსპორტის მოძრაობა აღდგენილია. მცხეთა-სტეფანწმინდა-ლარსის საავტომობილო გზაზე გადაადგილება დასაშვებია ყველა სახის ავტოტრანსპორტრისთვის, ხოლო ფშაველი-აბანო-ომალოს საავტომობილო გზაზე გადაადგილება დასაშვებია მხოლოდ მაღალი გამავლობის ავტოტრანსპორტისთვის, დანარჩენი სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა აკრძალულია. ამავე გზის  გზის კმ1-11 მონაკვეთზე ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თავისუფალია.
ინფრატსრქუტურის სამინისტრო და გზების დეპარტამენტი მოუწოდებს მოქალაქეებს, გადაუდებელი აუცილებლობის გარდა თავი შეიკავონ ზემოთ ჩამოთვლილი მიმართულებებით გადაადგილებისგან, რათა თავიდან ავიცილოთ საცობები და მაქსიმალურად იყოს უზრუნველყოფილი უსაფრთხო გადაადგილება.

From August 9, due to difficult meteorological conditions in several regions of Georgia, traffic for vehicles was delayed on some sections, traffic toward Tusheti and Kazbegi was closed for several hours.
From the moment of disaster, representatives of Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia are mobilized and are working in 24-hour mode on all critical locations.
At this stage, due to heavy rainfall, traffic is restricted on Makhinjauri section of Senaki-Poti-Sarpi road, where works are currently ongoing.
Collapsed mass is on Khashuri-Akhaltsikhe-Vale road and cleaning works are underway
Due to heavy rainfall at km 5, km 7 and km 15 of Senaki-Nokalakevi-Bandza-Khoni road, a water stream was flooded on the carriageway, works are ongoing to solve problems.
Due to collapsed mountainous mass caused by heavy rainfall, the road was closed at km 3 of Saglolo-Chiora-Gebi secondary road for 2 hours. For now, traffic is free.
Small collapsed mass was on the bypass road of Rikoti tunnel. The road is closed and traffic is free.
Moreover, small collapsed mass is on Borjomi-Bakuriani section, where cleaning works are underway.
Regarding Kazbegi and Tusheti directions, traffic is resumed for vehicles. Traffic on Mtskheta-Stepantsminda-Larsi road is allowed for all types of vehicles, while movement of Pshaveli-Abano-Omalo road is only allowed for off-road vehicles, traffic is forbidden for other types of vehicles. Traffic is free for vehicles on a km1-11 section of this road.
The Ministry of Infrastructure and Roads Department advises citizens to avoid movement on above mentioned sections except urgent need, in order to avoid traffic jams and ensure safe traffic.