გზების მშენებლობაში ინოვაციური მიდგომების გამოყენება იგეგმება
საავტომობილო გზების დეპარტამენტში, ტექნიკური საბჭოს სხდომის ფარგლებში, კერძო კომპანიების მიერ წარმოდგენილი საავტომობილო გზების, ხიდების, გვირაბებისა და სხვა ტექნოლოგიურ პროცესებთან დაკავშირებული ინოვაციური მასალები და ტექნიკური გადაწყვეტილებები განიხილეს.
ინოვაციურ მიდგომებთან დაკავშირებით, პრეზენტაცია 9 კომპანიამ წარმოადგინა.  პრეზენტაციები შეეხებოდა ახალი ტექნოლოგიების, ინოვაციური სამშენებლო მასალების, ტექნოგენური ნარჩენების გამოყენების, საგზაო აქტივების მართვისა და მზის პანელების დანრეგვას საგზაო ინფრასტრუქტურის მშენებლობაში.
საავტომობილო გზების დეპარტამენტის მიზანია, ინოვაციური მეთოდები დანერგოს გზების მშენებლობა-რეაბილიტაციაში და მზადაა სამშენებლო ორგანიზაციებთან ერთად იმუშაოს ახალ მიდგომებზე, რაც პროექტების ხარიხიანად, სწრაფად და ეფექტიანად შესრულებას უზრუნველყოფს.
„ჩვენ აქცენტს ვაკეთებთ საუკეთესო გადაწყვეტაზე და არა რომელიმე კომპანიის პროდუქციაზე. კომპლექსური მიდგომების შედეგად უნდა მივიღოთ დროში, ღირებულებაში და პარამეტრებში მისაღები, რაციონალური გადაწყვეტილებები“, - აღნიშნა ინფრასტრუქტურის მინისტრის პირველმა მოადგილემ, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარემ ირაკლი ქარსელაძემ.
შეხვედრის ფარგლებში, ყველა დაინტერესებულ ორგანიზაციას შეეძლო ინოვაციურ მიდგომაზე ან ახალი ტექნოლოგიების გამოყენებაზე 10 წუთიანი პრეზენტაცია წარმოედგინა.

Application of innovative approaches is planned in road construction
Innovative materials and technical solutions related to roads, bridges, tunnels and other technological processes submitted by private companies were discussed within the framework of the Technical Council Meeting at Roads Department.
Regarding innovative approaches, nine companies conducted their presentations. Presentations focused on application of new technologies, innovative construction materials, use of technogenic waste, road assets and solar panels in construction of road infrastructure.
The goal of Roads Department is to implement innovative methods in road construction-rehabilitation, and it is ready to work on new approaches together with construction organizations, which will ensure qualitative, quick and efficient performance of projects.
“We are focused on the best solution instead of production of a particular company. Based on complex approaches we should make acceptable and rational decisions in terms of dates, costs and parameters” – mentioned First Deputy Minister of Infrastructure and Chairman of Roads Department Irakli Karseladze.
Within the meeting, all interested organizations had possibilities to submit their 10-minute presentations on innovative approaches or use of new technologies.