მდინარე დურუჯის კალაპოტის გაწმენდითი სამუშაო ვადაზე ადრე დასრულდა
ყვარლის მუნიციპალიტეტში, საავტომობილო გზების დეპარტამენტმენტმა, მდ. დურუჯის კალაპოტის გაწმენდითი სამუშაო ვადაზე ადრე დაასრულა.
შესრულებული სამუშაო რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის პირველმა მოადგილემ, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარემ ირაკლი ქარსელაძემ, თავმჯდომარის მოადგილეებმა და ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლებმა დაათვალიერეს.
მდ. დურუჯი ქალაქ ყვარელში მიედინება. მდინარის კალაპოტი 20 წელზე მეტია არ გაწმენდილა, რის გამოც დურუჯის ზემო დინებაში პერიოდულად იქმნებოდა ღვარცოფი და მთებიდან გამოქონდა დიდი რაოდენობით ტალახად ქცეული მყარი მასალა, რაც დატბორვის საფრთხეს უქმნდა ქალაქს.
არსებული პრობლემების მოსაგვარებლად, მდინარე დურუჯის კალაპოტი გაიწმინდა დიდი რაოდენობით დაგროვილი მყარი მასალისგან და გატარდა ღვარცოფის საწინააღმდეგო ღონისძიებები. გაწმენდილი მონაკვეთის სიგრძე 8 კილომეტრია, იწყება მდინარე დურუჯის სათავესთან და  სრულდება ყვარელი-თელავის საავტომობილო გზაზე არსებულ სახიდე გადასასვლელთან.

Cleaning work on the riverbed of Duruji is completed ahead of schedule
Roads Department completed cleaning works on the Duruji riverbed in Kvareli municipality ahead of schedule.
First Deputy Minister of Regional Development and Infrastructure and Chairman of Roads Department Irakli Karseladze, Deputy Chairmen of the Department and representatives of the Local Self-Government.
The river Duruji is located in the town of Kvareli. The riverbed has not been cleaned for more than 20 years, as a result of which, periodically, mudflows carrying a large amount of mud originated from solid materials from the mountains were formed in the upper flow of Duruji, which created a danger of flooding the town.
In order to solve existing problems, the Duruji riverbed was cleansed from a large amount of accumulated solid material and measures against mudflows were undertaken. A length of cleansed section is 8 km, it starts at the source of the river Duruji and ends at the bridge crossing located on Kvareli-Telavi road.