ირაკლი ქარსელაძემ მსოფლიო ბანკთან მიმდინარე და დაგეგმილი საგზაო პროექტები განიხილა
დღეს, საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის პირველმა მოადგილემ, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარემ, ირაკლი ქარსელაძემ, მსოფლიო ბანკის მისიის წარმომადგენლებთან ერთად, ბანკის მიერ დაფინანსებული პროექტების მიმდინარეობა და სამომავლო გეგმები განიხილა.
შეხვედრაზე, ასევე, საგზაო უსაფრთხოების კუთხით დაგეგმილ აქტივობებს და მომავალში გასატარებელ ღონისძიებებს გაუსვეს ხაზი.
მსოფლიო ბანკი, საქართველოში არაერთ საგზაო პროექტს აფინანსებს, როგორც ახალი გზების მშენებლობის, ასევე შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი გზების განვითარების პროექტებს, რომლის შედეგადაც უმჯობესდება საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოება, მცირდება სატრანსპორტო ხარჯები და მგზავრობის დრო, რაც მთლიანობაში მნიშვნელოვან ბიძგს აძლევს ეკონომიკის განვითარებას.
დღეის მდგომარეობით, მსოფლიო ბანკს, საავტომობილო გზების პროექტების დასაფინასებლად დაახლოებით 832 მილიონი აშშ დოლარი აქვს გამოყოფილი, საიდანაც  527 მილიონი დოლარი აღმოსავლეთ-დასავლეთის ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის მშენებლობისთვისაა განსაზღვრული, 305 მილიონი კი - შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი გზების რეაბილიტაციისთვის.

Irakli Karseladze reviewed ongoing and planned projects with the World Bank
Today, First Deputy Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia and Chairman of Roads Department Irakli Karseladze reviewed progress of projects financed by the Bank and future plans together with representatives of the World Bank.
In addition, at the meeting, planned activities regarding road safety and measures to be taken in the future have been emphasized.
The World Bank finances many road projects in Georgia, including construction projects of new roads, development projects of secondary and local roads, as a result of which traffic safety is improved, transportation costs and travel time are reduced, which in general significantly promotes economic development.
At present, the World Bank allocated $ 832 million to fund road projects, out of which $ 527 million is considered for construction of the East-West Highway and $ 305 million – for rehabilitation of secondary and local roads.