საგზაო სექტორის წარმომადგენლებმა მეგზევის დღე აღნიშნეს
სასტუმრო "რადისონ ბლუ ივერიაში“, საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს, საავტომობილო გზების დეპარტამენტისა და საქართველოს მეგზევეთა საზოგადოების ორგანიზებით, "მეგზევის დღისადმი“ მიძღვნილი ღონისძიება გაიმართა.  წელს, მეგზევის დღის აღნიშვნის ტრადიციას 50 წელი შეუსრულდა.
ღონისძიების ფარგლებში გამართულ კონფერენციაზე გამომსვლელებმა მეგზევის დღის ტრადიციაზე, საგზაო სექტორის მიღწევებსა და პრობლემებზე ისაუბრეს.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ: რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი ზურაბ ალავიძე, საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარე გიორგი სეთურიძე, გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილეები, საქართველოს მეგზევეთა საზოგადოების ხელმძღვანელი თამაზ შილაკაძე, საგზაო სექტორის წარმომადგენლები და სხვა მოწვეული სტუმრები.
ღონისძიებაზე სიტყვით გამოვიდა რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი ზურაბ ალავიძე, მინისტრმა მეგზევეებს პროფესიული დღე მიულოცა და სამომავლო გამოწვევებზე ისაუბრა. ზურაბ ალავიძემ ყურადღება გაამახვილა მთავრობის ოთხპუნქტიანი გეგმის შესრულების აუცილებლობაზე, რომლის მნიშვნელოვანი ნაწილი სწორედ საგზაო ინფრასტრუქტურის განვითარებას ეხება.
საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარემ გიორგი სეთურიძემ, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის 2017 წლის შედეგებისა და მომავალი წლის გეგმების შესახებ პრეზენტაცია წარადგინა.
მეგზევის დღის აღნიშნვას საფუძველი 50 წლის წინ, გიორგი რობიტაშვილმა ჩაუყარა (გიორგი რობიტაშვილი საგზაო დარგს 1939-1984 წლებში, 47 წლის მანძილზე ხელმძღვანელობდა). რეგიონების წარმომადგენლებთან ერთად წლის შედეგების შემაჯამებელმა შეხვედრებმა 1967 წლიდან ტრადიციის სახე მიიღო, 80-იანი წლებიდან კი ოფიციალურ პროფესიულ დღედ იქცა.

18 December, 2017 12:30:49
An event dedicated to Road Builders’ Day was conducted in Radisson Blue Iveria Hotel, organized by the Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia and Road Builders Association of Georgia. This year, the tradition of celebrating Road Builders’ Day became 50 years old.
Speakers of the conference conducted within the event, discussed tradition of Road Builders’ Day, achievements and problems of the road sector.
The event was attended by: Minister of Regional Development and Infrastructure Zurab Alavidze, Chairman of Roads Department of Georgia George Seturidze, Deputy Chairmen of Roads Department, Chairman of Road Builders Association of Georgia Tamaz Shalikadze, representatives of road sector and other invited guests.
Minister of Regional Development and Infrastructure Zurab Alavidze made a speech at the event, Minister congratulated a professional day to road builders and discussed future challenges. Zurab Alavidze focused attention on necessity of performance of four-point plan of the Government of Georgia, an important part of which was about the development of road infrastructure.
Chairman of Roads Department George Seturidze conducted a presentation about the results of 2017 and plans for the next year of the Roads Department.
The tradition of celebrating Road Builders’ Day was founded by George Robitashvili   50 years ago.  (George Robitashvili has headed road sector in 1939-1984, during 47 years). The concluding meetings, along with the representatives of regions, have become tradition since 1967, and since the 80s it officially has become a professional day.