ზემო ოსიაური-ჩუმათელეთის გზის მშენებლობა იწყება
საავტომობილო გზების დეპარტამენტი, E60 აღმოსავლეთ–დასავლეთის ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის გაუმჯობესების პროექტის ფარგლებში, ზემო ოსიაური–ჩუმათელეთის (რიკოთის გვირაბის აღმოსავლეთ პორტალი)  15კმ-მდე  მონაკვეთის მშენებლობას იწყებს.
ზემო ოსიაური-ჩუმათელეთის (ლოტიII) მშენებლობასთან დაკავშირებით საავტომობილო გზების დეპარტამენტსა და მშენებლობის ტენდერში გამარჯვებულ კომპანიას შორის ხელშეკრულება გაფორმდა. ხელშეკრულებას საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილემ ალექსანდრე თევდორაძემ და იტალიური სამშენებლო კომპანია „ASTALDI S.P.A” წარმომადგენელმა  ანდრეა დენეზემ მოაწერეს ხელი.
ზემო ოსიაური–ჩუმათელეთის 15კმ-მდე გზა, რიკოთის საუღელტეხილო გვირაბამდე მიდის. ამ გზით ჩრდილოეთიდან გვერდს ავუვლით ხაშურს, სურამს, ჩუმათელეთს და გამოვალთ რიკოთის გვირაბთან.
ზემო ოსიაური–ჩუმათელეთის მონაკვეთი, ქვეყნის მთავარი სატრანზიტო ავტომაგისტრალის შემადგენელი ნაწილია და ამ მონაკვეთის ექსპლუატაციაში შესვლით გაიზრდება ჩქაროსნული გზის გამტარუნარიანობა, ავტოტრანსპორტის მოძრაობის უსაფრთხოების დონე და შემცირდება მგზავრობის დრო.
მშენებლობას რეკონსტრუქციისა და განვითარების საერთაშორისო ბანკი (IBRD) აფინანსებს. ხელშეკრულების ღირებულება  353 729 415 ლარია. სამშენებლო სამუშაოების ვადა 2017-2020 წლებია.
აღნიშნული მონაკვეთი, პრემიერ-მინისტრის ინიციატივის, 4 პუნქტიანი გეგმის მნიშვნელოვანი მიმართულების - ქვეყნის სივრცითი განვითარების ნაწილია.

08 September, 2017 00:00:00
Within the framework of the E60 East West Highway Improvement Project, Roads Department of Georgia starts the construction of up to 15 km section of Zemo Osiauri-Chumateleti (eastern portal of the Rikoti Pass).
Regarding the construction of Zemo Osiauri-Chumateleti (Lot II) road, the Contract was signed between Roads Department and the company which won the construction bidding. The agreement was signed by Deputy Chairman of Roads Department Aleksandre Tevdoradze and a representative of Italian construction company ASTALDI S.P.A Andrea Danese.
Zemo Osiauri-Chumateleti 15 km section goes to the Rikoti Pass tunnel. Using this road, you will be able to bypass Khashuri, Surami, Chumateleti from the north and go out at the Rikoti tunnel.
Within the project: 4 lane cement concrete road, 21 bridges, 5 tunnels, reinforced concrete underpasses, culverts and drainage systems will be constructed.
Zemo Osiauri-Chumateleti section is a part of the main transit highway of the country and after putting this section into operation, road conductivity of the highway and traffic safety level of vehicles will be increased and travel time will be reduced.
Construction works are being financed by the International Bank for Reconstruction and Development (IBRD). The cost of the Contract is 353 729 415 GEL. Period of construction works is 2017-2020.
The mentioned section is a part of spatial development of the country – one of the most important directions of the 4-point plan - an initiative of Prime Minister George Kvirikashvili.