თიანეთი-ზარიძეები-ჟინვალის გზის 12 კილომეტრიანი მონაკვეთი გაიხსნა
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრატსრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა, შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის საავტომობილო გზის თიანეთი_ზარიძეები_ჟინვალის 12 კილომეტრიანი მონაკვეთის სამშენებლო სარეკონსტრუქციო სამუშაოები დაასრულა. აღნიშნული საავტომობილო გზა უმნიშვნელოვანეს ინფრასტრუქტურულ პროექტს წარმოადგენს, ადგილობრივი მოსახლეობა და ტურისტები განახლებული და კომფორტული გზით შეძლებენ მგზავრობას.
თიანეთი-ზარიძეები-ჟინვალის კმ10-კმ23 მონაკვეთზე ასფალტ-ბეტონის საფარი ფრაგმენტულად იყო შემორჩენილი და წყლის აცილების სისტემა კი მწყობრიდან გამოსული. პროექტის დასრულების შემდეგ სრულად მოგვარდა არსებული პრობლემები.
სამშენებლო მონაკევთი გაივლის თიანეთისა და დუშეთის მუნიციპალიტეტის სოფლებს: ზარიძეები,  ზემო ბუჭვინტა, ვერხველი, ზემო შარახევი, ზენამხარი, იარაჯულები, ივლიანთგორი, ლახატო, საკრეჭიო, ქვემო შარახევი, ხოფცა, ჯოჯეთი, ფუძნარი და ბოდავი.
პროექტის შესაბამისად გაკეთდა ასფალტ-ბეტონის საფარი, ხელოვნური ნაგებობები, 2 სახიდე გადასასვლელი, რკინა-ბეტონის მილები, კიუვეტები, საყრდენი კედლები და გაბიონების მოწყობის სამუშაოები. ასევე, განხორციელდა ადგილობრივ გზებთან მიერთებების, მოსახლეობის ეზოებში შესასვლელების, ავტომობილების გასაჩერებელი მოედნების, საგზაო ნიშნების, ლითონის ბაგირით გზის შემოფარგვლის და მიმმართველი ბოძკინტების მოწყობის სამუშაოები. მოხდა გზის ჰორიზონტალური მონიშვნა.
საავტომობილო გზის გახსნის ცერემონიალს  რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი ზურაბ ალავიძე, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარე გიორგი სეთურიძე, თიანეთის მაჟორიტარი დეპუტატი ზაქარია ქუცნაშვილი და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები დაესწრნენ.
პროექტის ღირებულება 21 536 367 ლარია და სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ფინანსდება. სამუშაოები 2014 წლის მაისში დაიწყო და 2017 წლის ივლისში დასრულდა. სამშენებლო სამუშაოებზე  80 ადამიანი იყო დასაქმებული.

23 July, 2017 00:00:00
Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia completed construction and reconstruction works of a 12 km section of Tianeti-Zaridzeebi-Zhinvali secondary road. The road is a very important infrastructure project. Local residents and tourists will be able to use an upgraded and comfortable road.
An Asphalt concrete pavement on km10-km23 section of Tianeti-Zaridzeebi-Zhinvali road remained fragmentally, while water protection system was out of order. After completion of the project, existing problems have been fully resolved.
The construction section passes through the villages of Tianeti and Dusheti municipalities: Zaridzeebi, Zemo Bichvinta, Verkhveli, Zemo Sharakhevi, Zenamkhari, Iarajulebi, Ivliantgori, Lakhato, Sakrechio, Kvemo Sharakhevi, Khoptsa, Jojeti, Pudznari and Bodavi.
Arrangement works of asphalt concrete pavement, artificial structures, 2 bridge crossings, reinforced concrete pipes, ditches, support walls and gabions were implemented in compliance with the project. Besides, the arrangement works of junctions with local roads, entrances to private yards, bus stops and enclosed bus stops, road signs, signposts and road encircling works with the metal cable were implemented. Horizontal marking of the road was carried out.
The road opening ceremony was attended by Minister of the Regional Development and Infrastructure Zurab Alavidze, Chairman of Roads Department George Seturidze, majoritarian MP of Tianeti Zakaria Kutsnashvili and the representatives of the local government.
The project cost is GEL 21 536 367 and it is financed by the state budget. Works started in May 2014 and completed in July 2017. A total of 80 people were employed in the works.