ამბროლაურის აეროპორტის მიმდებარე ტერიტორიაზე ნაპირსამაგრი სამუშაოები ახალი ტექნოლოგიით მიმდინარეობს
საავტომობილო გზების დეპარტამენტი, ამბროლაურში მშენებარე აეროპორტის ასაფრენი ბილიკის მიმდებარედ, მდ.რიონის ჭალა-კალაპოტის გამაგრებით სამუშაოებს ახორციელებს.
ნაპირდამცავი კედლის მშენებლობა, 2 უბანზე, საერთო ჯამში 800 მეტრიან მონაკვეთზე ახალი ტექნოლოგიით ხორციელდება.
ახალი ტექნოლოგია გულისხმობს, ექსკავრირებული და დამსხვრეული მასის ცემენტისა და ნაცრის გამოყენებას სპეციფიკური ოდენობით. დამცავი კედელის გამაგრება ხდება ბაზალტის ბადის ბეტონის ფენის დაფარვით. აღნიშნული ტექნოლოგია, საქართველოში პირველად გამოიყენება. ახალი ტექნოლოგიის უპირატესობა მშენებლობის ტემპების დაჩქარება და  ნაპირდამცავი ნაგებობის მშენებლობის გაიაფებაა.
პროექტის განხორციელების შედეგად, ნაპირდამცავი ნაგებობა აეროპორტს, მიმდებარე ტერიტორიასა და მდინარე რიონის სანაპირო ზოლს დატბორვისგან დაიცავს.
სამუშაოები სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ფინანსდება და მისი ღირებულება 1 561 000 ლარს შეადგენს. პროექტი 2016 წლის დეკემბერში დაიწყო და მიმდინარე წლის მაისში დასრულდება.

Bank protection works on the territory adjacent to Ambrolauri Airport are underway using new technology
13 April, 2017 00:00:00
Roads Department is carrying out reinforcement works for the floodplain of the Rioni River adjacent to the airport runway.
Construction of bank protective wall is being carried out using new technology in two districts on 800 m section in total.
New technology implies using a specific amount of excavated and crushed material of cement and ash. Reinforcement of the protective wall is being carried out by covering basalt mesh with concrete layer. Mentioned technology is being used for the first time in Georgia. The advantage of the technology is an acceleration of construction pace and reduction of prices for construction of bank protective structure.
After implementation of the project, bank protection structure will protect the airport, coastline of the Rioni River and surrounding area from flooding.
Works are being implemented by the state budget and the cost is GEL 1 561 000. The project started in December 2016 and will be completed in May this year.