ბათუმის შემოვლითი გზის მშენებლობისთვის სატენდერო წინადადებების მიღება დასრულდა
საავტომობილო გზების დეპარტამენტი, E70 ავტომაგისტრალის ბათუმის შემოვლითი გზის 14 კილომეტრიანი მონაკვეთის მშენებლობას იწყებს. სამშენებლო სამუშაოებისთვის გამოცხადებულ ტენდერში წინადადებების მიღება დასრულდა. შემდეგ ეტაპზე, იმ კომპანიების ფინანსური წინადადებების გახსნა მოხდება, რომლებიც ტენდერით გათვალისწინებულ კრიტერიუმებს სრულად დააკმაყოფილებენ.
პროექტს, ერთობლივად აზიის განვითარების ბანკი (ADB) და აზიის ინფრასტრუქტურის საინვესტიციო ბანკი (AIIB) აფინანსებენ. ბათუმის შემოვლითი გზის მშენებლობის ფარგლებში აშენდება 2 ზოლიანი ასფალტ–ბეტონის გზა, 19 სახიდე გადასასვლელი, 4 სატრანსპორტო კვანძი, 5 გვირაბი და 57 წყალგამტარი მილი.  სამშენებლო სამუშაოების ვადა 2017-2020 წლებია.
არსებული გზა გადის ტურისტულ და საცხოვრებელ ზონაში, რაც პრობლემას უქმნის  საერთაშორისო სატრანზიტო ტრანსპორტს, რომელსაც ვიწრო ქუჩებში  უწევს გადაადგილება. პრობლემის გადასაჭრელად უკვე აშენდა ქობულეთის შემოვლითი გზის პირველი მონაკვეთი და მიმდინარეობს მეორე მოანკვეთის მშენებლობა. აღნიშნულ მონაკვეთებს დაემატება ბათუმის შემოვლითი გზა, რაც სრულად განტვირთავს მოძრაობას აჭარის საკურორტო ზონაში, გაიზრდება სატრანზიტო ტვირთბრუნვა.
ბათუმის ახალი შემოვლითი გზა გაივლის: მახინჯაურს, განთიადს, კაპრეშუმს, სალიბაურს, ფერიას, მახვილაურსა და ხელვაჩაურს.
აღნიშნული მონაკვეთი, პრემიერ-მინისტრის ინიციატივის, 4 პუნქტიანი გეგმის მნიშვნელოვანი მიმართულების ქვეყნის სივრცითი განვითარების ნაწილია.
E60-E70 ჩქაროსნული ავტომაგისტრალი უმოკლესი დამაკავშირებელი გზაა ევროპისა და აზიის ქვეყნებს შორის. მაგისტრალის ფიზიკური მდებარეობა უზრუნველყოფს, რომ ის გახდეს ძირითადი სატრანსპორტო რგოლი შავ ზღვას, კასპიის ზღვასა და ცენტრალურ აზიას შორის.

Accepting the bid proposals for construction of Batumi bypass road has been completed
Roads Department starts construction of 14 km section of Batumi bypass road within E70 highway. Accepting the bid proposals for construction works has been completed. In the next stage, financial proposals of companies, which fully comply with criteria envisaged by the bidding, will be opened.
The project is jointly financed by the Asian Development Bank (ADB) and the Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB). Within the construction of Batumi bypass road, two-lane asphalt concrete road, 19 bridge crossings, 4 interchanges, 5 tunnels and 57 culverts will be constructed. Period of construction works is 2017-2020.
Existing road passes through the tourist and residential zone, that poses problems for means of international transit transport, which are moving in the narrow streets. In order to solve this problem, the first section of Kobuleti bypass road has been constructed and the second section is under construction. Mentioned sections will be added by Batumi bypass road, as a result of which traffic in the Adjara resort zone will be fully relieved and transit turnover will be increased.
Batumi new bypass road will pass through: Makhinjauri, Gantiadi, Kapreshumi, Salibauri, Peria, Makhvilauri and Khelvachauri.
This section is a part of spatial development of the country, which is an important direction of 4-point plan, initiative of Prime Minister George Kvirikashvili.
E60-E70 highway is the shortest road connecting the countries of Europe and Asia. Depending on physical location of the highway, it has potential to become a major transportation hub between the Black Sea, the Caspian Sea and Central Asia.