სამტრედია–გრიგოლეთის მესამე მონაკვეთის მშენებლობის ტენდერის ფინანსური წინადადებები გაიხსნა
საავტომობილო გზების დეპარტამენტში, E60 ავტომაგისტრალის სამტრედია–გრიგოლეთის გზის მესამე მონაკვეთის მშენებლობისთვის გამოცხადებული საერთაშორისო ტენდერის, ფინანსური წინადადებები  გაიხსნა. ტექნიკური წინადადება სულ 14-მა კომპანიამ წარმოადგინა, საიდანაც 5 კომპანია შეირჩა და მათ მიერ შემოთავაზებული ფინანსური წინადადებების შეფასება მოხდება.
სამტრედია–გრიგოლეთის გზის 12 კმ-იანი მონაკვეთის (მე-3 მონაკვეთი)  მშენებლობას ევროპის საინვესტიციო ბანკი და ევროკავშირი აფინანსებენ. მშენებლობის პროექტი, 4 ზოლიანი ასფალტ–ბეტონის გზის, 6 სახიდე გადასასვლელის, 2 სატრანსპორტო კვანძის და  მიწისქვეშა გასასვლელების მშენებლობას ითვალისიწინებს. აღნიშნული მონაკვეთი გურიის რეგიონში - ქ. ლანჩხუთსა და ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის სოფლებს გაივლის.
სამტრედია-გრიგოლეთის გზა (სულ 52 კმ-იანი მონაკვეთისაგან შედგება) ზესტაფონი-ქუთაისის შემოვლითი-სამტრედიის გზის 42-ე კმ-ზე, მდ. ოჩოფასთან იწყება და  გრიგოლეთის ტერიტორიაზე,  მდინარე სუფსასთან მთავრდება.
ამ გზის ჩქაროსნულ მაგისტრალად მოდერნიზების პროექტი 4 მონაკვეთად ხორციელდება. პირველ, მეორე და მეოთხე მონაკვეთზე სამუშაოები უკვე მიმდინარეობს.
აღნიშნული მონაკვეთი, პრემიერ-მინისტრის ინიციატივის, 4 პუნქტიანი გეგმის მნიშვნელოვანი მიმართულების -  ქვეყნის სივრცითი განვითარების ნაწილია.
პროექტის მიზანია, ქვეყნის მასშტაბით ყველაზე მაღალი ინტენსივობის საერთაშორისო მნიშვნელობის გზაზე უსაფრთხო საავტომობილო მგზავრობისა და შეუფერხებელი სატრანზიტო მიმოსვლის უზრუნველყოფა. პროექტის განხორციელების ვადები 2017-2019 წლებია.

Financial proposals for the construction bidding of Samtredia-Grigoleti third section have been opened
08 February, 2017 00:00:00
Financial proposals for the international bidding for construction of Samtredia-Grigleti third section under E60 highway have been opened in the Roads Department. A total of 14 companies submitted technical proposals, out of which 5 companies have been selected and their financial proposals will be evaluated.
Construction of 12 km section of Samtredia-Grigoleti road (3rd section) is financed by the European Investment Bank and the European Union. The construction project envisages construction of four-lane asphalt concrete road, 6 bridge crossings, 2 interchanges and underpasses. Mentioned section will pass through the town of Lanchkhuti and the villages of Lanchkhuti Municipality, in Guria region.
Samtredia-Grigoleti road (includes a total of 52 km long section) starts from the Ochopa river at km 42 of Zestaponi-Kutaisi bypass-Samtredia road and ends at the Supsa River, on the territory of Grigoleti.
The project of modernizing this road into the highway is being carried out in 4 sections. Works on the first, second and fourth sections are already ongoing.
Mentioned section is a part of spatial development of the country – important direction of 4-point plan initiated by Prime Minister George Kvirikashvili.
A project goal is to provide road safety of vehicles and uninterrupted transit traffic on the international road, which has the highest intensity throughout the country. The project implementation period is 2017-2019.