გიორგი სეთურიძე ბათუმის შემოვლითი გზის განსახლების არეალში მყოფ მოსახლეობას შეხვდა
საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარე გიორგი სეთურიძე ბათუმის შემოვლითი გზის მშენებლობის ფარგლებში, განსახლების არეალში მოხვედრილ მოსახლეობას შეხვდა და მათი პრობლემები და მოსაზრებები მოისმინა.
განსახლებას, საერთო ჯამში 774  ოჯახი ექვემდებარება, აქედან 218 ოჯახთან ხელშეკრულება უკვე გაფორმდა. ოჯახების უმრავლესობა დათანხმდა შეთავაზებულ პირობებს და განსახლების პროცედურები გრძელდება. საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა, თავის მხრივ მოსახლეობის განცხადებები განიხილა და დაინტერესებულ პირებს შესაბამისი ინფორმაცია მიაწოდა.
ბათუმის შემოვლითი გზის პროექტი, 14 კილომეტრიანი 2 ზოლიანი ასფალტ–ბეტონის გზის, 19 სახიდე გადასასვლელის, 4 სატრანსპორტო კვანძის, 5 გვირაბისა და 57 წყალგამტარი მილის მშენებლობას ითვალისწინებს. პროექტს, ერთობლივად აზიის განვითარების ბანკი (ADB) და აზიის ინფრასტრუქტურის საინვესტიციო ბანკი (AIIB) აფინანსებენ.
არსებული გზა გადის ტურისტულ და საცხოვრებელ ზონაში, რაც პრობლემას უქმნის  საერთაშორისო სატრანზიტო ტრანსპორტს, რომლელსაც ვიწრო ქუჩებში  უწევს მოძრაობა. პრობლემის გადასაჭრელად უკვე აშენდა ქობულეთის შემოვლითი გზის პირველი მონაკვეთი და მიმდინარეობს მეორე მოანკვეთის მშენებლობა. აღნიშნულ მონაკვეთებს დაემატება ბათუმის შემოვლითი გზა, რაც სრულად განტვირთავს მოძრაობას აჭარის საკურორტო ზონაში, გაიზრდება სატრანზიტო ტვირთბრუნვა. სამშენებლო სამუშაოების ვადა 2017-2020 წლებია.
ბათუმის ახალი შემოვლითი გზა გაივლის: მახინჯაურს, განთიადს, კაპრეშუმს, სალიბაურს, ფერიას, მახვილაურსა და ხელვაჩაურს.

George Seturidze met with the population in the resettlement area of Batumi bypass road
Within the construction of Batumi bypass road, Chairman of Roads Department George Seturidze met with the population living in the resettlement area and heard their problems and opinions.
In sum, a total of 774 families are subject to resettlement, while agreements have already been signed by 218 families. The majority of families agreed to accept proposed conditions and, therefore, resettlement procedures are being continued. Roads Department, for its part, reviewed the statements of residents and provided interested persons with relevant information.
Batumi bypass road project envisages construction of 14 km two-lane road with asphalt concrete pavement, 19 bridge crossings, 4 interchanges, 5 tunnels and 57 culverts. The project is financed jointly by the Asian Development Bank (ADB) and the Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB).
Existing road passes through the tourist and residential zone and poses a problem for means of international transit transport, moving in narrow streets. In order to solve this problem, the first section of Kobuleti bypass road has been constructed and the second section is under construction. Mentioned sections will be added by Batumi bypass road, as a result of which, traffic in the Adjara resort zone will be fully relieved and transit turnover will be increased. Period of construction works is 2017-2020.