ბაკურციხე-წნორისა და გურჯაანი-თელავის შემოვლითი ახალი გზები აშენდება
საავტომობილო გზების დეპარტამენტში, ბაკურციხე-წნორის გზისა და გურჯაანი-თელავის შემოვლითი გზის მშენებლობისთვის დოკუმენტაციის მოსამზადებლად, ფინანსური წინადადებები გაიხსნა. აღნიშნული გზების მშენებლობა, შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი მნიშვნელობის გზების მესამე (SLRP III) პროექტის ფარგლებში განხორციელდება.
ბაკურციხე-წნორის გზა 16 კილომეტრიანი, ხოლო გურჯაანი-თელავის შემოვლითი გზა 30 კილომეტრიანი მონაკვეთია.
ტენდერში გამარჯვებულმა კომპანიამ  9 თვეში, ბაკურციხე-წნორის გზისა და გურჯაანი-თელავის შემოვლითი გზის მშენებლობისთვის ტექნიკურ-ეკონომიკური დასაბუთების, წინასწარი პროექტირების, გარემოს და სოციალური ზემოქმედების შეფასების დოკუმენტები უნდა წარმოადგინოს. ასევე, უნდა მოამზადოს სატენდერო დოკუმენტაცია აღნიშნული გზების პროექტირება-მშენებლობისთვის. ჩამოთვლილი დოკუმენტების მოსამზადებლად, მხოლოდ იმ  3 კომპანიის ფინანსური წინადადებები გაიხსნა, რომლებმაც ტენდერში, მინიმალური საკვალიფიკაციო-ტექნიკური ქულა გადალახეს. აღნიშნული დოკუმენტების მომზადებას, მსოფლიო ბანკი აფინანსებს.
ბაკურციხე-წნორისა და გურჯაანი-თელავის შემოვლითი გზები, პრემიერ-მინისტრის გიორგი კვირიკაშვილის ინიციატივის, 4 პუნქტიანი გეგმის, კერძოდ სივრცითი განვითარების ნაწილია. სივრცითი მოწყობის ფარგლებში, არსებული საავტომობილო გზები,  თანამედროვე სტანდარტებთან შესაბამისობაში იქნება მოყვანილი, აშენდება ახალი გზები და შეიკვრება ერთიანი ჩონჩხი, რითაც ყველა რეგიონში თანაბრად იქნება ხელმისაწვდომი აუცილებელი პირველადი ინფრასტრუქტურა.

New bypass roads of Bakurtsikhe-Tsnori and Gurjaani-Telavi will be constructed
Financial proposals were open in the Roads Department in order to prepare documentation for the construction of Bakurtsikhe-Tsnori and Gurjaani-Telavi bypass roads. Construction of the mentioned roads will be carried out under the Third Secondary and Local Roads Project (SLRP III).
Bakurtsikhe-Tsnori and Gurjaani-Telavi bypass roads are 16 km and 30 km long sections, respectively.
The company, which wins the bidding, shall submit the Feasibility Study, Preliminary Design and Environmental and Social Impact Assessment documentation for the construction of Bakurtsikhe-Tsnori and Gurjaani-Telavi bypass roads within 9 months.  In addition, this company shall prepare bidding documentation for design and building of these roads. In order to prepare abovementioned documents, financial proposals of 3 companies, which overcame minimum qualification-technical score, were open. Preparation of these documents is financed by the World Bank.
Bakurtsikhe-Tsnori and Gurjaani-Telavi bypass roads are the part of spatial development of the country, considered in 4-point reform plan initiated by Prime Minister George Kvirikashvili. Within the spatial development, existing roads will be in compliance with modern standards, new roads will be constructed and a unified road network will be arranged, therefore, essential primary infrastructure will be equally accessible to all regions.