ზესტაფონი-ქუთაისის შემოვლით გზაზე სამშენებლო სამუშაოები გრძელდება
E60 ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის, ზესტაფონი-ქუთაისის შემოვლითი გზის მშენებლობა აქტიურად მიმდინარეობს. მშენებლობის პროექტის ფარგლებში, 15.2 კმ-იან მონაკვეთზე, გათვალისწინებულია ცემენტ-ბეტონის საფარიანი 4 ზოლიანი ჩქაროსნული გზის, 9 პარალელური ხიდის, 2 სატრანსპორტო კვანძის, 5 საფეხმავლო ხიდის, მიწისქვეშა გასასვლელებისა და რკინა-ბეტონის წყალგამტარი მილების მშენებლობა. პროექტზე 360 ადამიანია დასაქმებული.
ამ დროისთვის, ხიდებზე ბურჯების, რიგელების, ლითონის ბარიერებისა და სადეფორმაციო ნაკერების მოწყობის სამუშაოები მიმდინარეობს. ასევე,  მიმდინარეობს გზის გამყოფ ზოლზე  ნიუჯერსის ბეტონის ბარიერებისა და გზის საფუძვლის მოწყობა ცემენტ-ბეტონის საფარის დასაგებად.
სამუშაოებს, საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი ზურაბ ალავიძე და საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარე გიორგი სეთურიძე  ადგილზე გაეცნენ.
ზესტაფონი-ქუთაისის შემოვლითი გზის მშენებლობა გაზრდის ავტოტრანსპორტის მოძრაობის უსაფრთხოებას, შეამცირებს გადაზიდვების ხარჯებს და ხელს შეუწყობს სატრანზიტო მიმოსვლის ზრდას.
აღნიშნული მონაკვეთი, პრემიერ-მინისტრის გიორგიკვირკიაშვილის ინიციატივის, 4 პუნქტიანი გეგმის ერთ-ერთი მიმართულების ქვეყნის სივრცითი განვითარების უმთავრესი ნაწილია.
ზესტაფონი-ქუთაისის შემოვლითი გზის მშენებლობა 2017 წლის გაზაფხულზე დასრულდება. სამშენებლო სამუშაოები იაპონიის საერთაშორისო თანამშრომლობის სააგენტოს დაფინანსებით ხორციელდება.

Construction works on Zestaponi-Kutaisi bypass road are ongoing
Construction of Zestaponi-Kutaisi bypass road of E60 highway is in the last phase. The construction project envisages construction of four-lane highway with cement concrete pavement and different type artificial structures: arrangement of 9 parallel bridges, 2 interchanges, 5 pedestrian bridges, underpasses and reinforced concrete culverts.
Minister of regional Development and Infrastructure of Georgia Zurab Alavidze and Chairman of Roads Department George Seturidze have inspected ongoing works on-site.
As a result of construction of Zestaponi-Kutaisi bypass road, traffic safety of vehicles will be increased, transit costs will be reduced and transit traffic will be increased.
Mentioned section is the main part of spatial development of the country, one of the directions considered in four-point plan initiated by Prime Minister George Kvirikashvili.
Construction of Zestaponi-Kutaisi bypass road will be completed in spring 2017. Construction works are financed by the Japan International Cooperation Agency. A total of 360 people are employed in the works.