09 დეკ, 2016 00:00:00
ხვალ, 10 დეკემბერს, 15:00  საათზე, სასტუმრო „ჰოლიდეი ინნ თბილისში“, საქართველოს მეგზევეთა ასოციაციის და საავტომობილო გზების დეპარტამენტის  ორგანიზებით, "მეგზევის დღე" აღინიშნება.
ღონისძიების ფარგლებში გამართულ კონფერენციაზე გამომსვლელები მეგზევის დღის ტრადიციაზე, საგზაო სექტორის მიღწევებსა და პრობლემებზე ისაუბრებენ.
ღონისძიებას დაესწრებიან: საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილეები, საქართველოს მეგზევეთა საზოგადოების ხელმძღვანელი თამაზ შილაკაძე,  საგზაო სექტორის წარმომადგენლები და სხვა მოწვეული სტუმრები.

09 December, 2016 00:00:00
Tomorrow, on December 10, at 13:00, an event dedicated to Road Builder’s Day, organized by the Society of Road Builders of Georgia and Roads Department, will be held at a hotel Holiday Inn Tbilisi.
Speakers of the conference, to be conducted within the arrangement, will have a discussion about the tradition of Road Builder’s Day and achievements and problems in road sector.
The event will be attended by Deputy Chairmen of Roads Department, Chief of the Society of Road Builders of Georgia Tamaz Shilakadze, representatives of road sector and other invited guests.