ისტორიული ცუცხვათის ციხის ნანგრევებთან მისვლა რეაბილიტირებული გზით იქნება შესაძლებელი
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილემ გივი ჩოჩიამ  ორპირი-ცუცხვათი-მღვიმეს 10.47 კილომეტრიანი მონაკვეთის სარეაბილიტაციო სამუშაოები დაათვალიერა.
ორპირი – ცუცხვათი – მღვიმეს სარეაბილიტაციო მონაკვეთი ქუთაისი (მოწამეთა) – ტყიბული – ამბროლაურის საავტომობილო გზის მე-9 კილომეტრზე მდებარე გადასახვევიდან იწყება,   ტყიბულის მუნიციპალიტეტის სოფლებს (ორპირი, კოკა, ოხომირა და ცუცხვათი) გაივლის და  სოფელ ცუცხვათთან მთავრდება. აღნიშნულ გზას  ისტორიული ცუცხვათის ციხის ნანგრევებთან და კასტრული მღვიმისკენ მიმავალი მთის ბილიკის დასაწყისთან მივყავართ, რაც ტურისტული თვალსაზრისით განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია.
გზას რეაბილიტაცია 30 წელზე მეტია არ ჩატარებია და თითქმის სრულად ამორტიზებული იყო.
პროექტის ფარგლებში გათვალისწინებულია: გზის საფარის, ხელოვნური ნაგებობების და მონაკვეთზე არსებული ხიდის რეაბილიტაცია. მოეწყობა გაბიონის საყრდენი კედლები, საგზაო ნიშნები, ზღუდარები და მიმმართველი ბოძკინტები. გზის სავალი ნაწილი  მოინიშნება. ამ ეტაპზე, გზის საფუძვლის მოწყობის სამუშაოები მიმდინარეობს.
პროექტი სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ფინანსდება და მისი ღირებულება 7 999 170.34 ლარია. სამუშაოები 2016 წლის აგვისტოში დაიწყო და 2018 წლის იანვარში დასრულდება.

Access to the ruins of the historical Tsutskhvati fortress will be possible through the rehabilitated road
08 November, 2016 00:00:00
Deputy Chairman of the Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia Givi Chochia inspected rehabilitation works of the 10.47 km section of Orpiri-Tsutskhvati-Mghvime road.
A rehabilitation section of Orpiri-Tsutskhvati-Mghvime road starts at the turning located at km 9 of Kutaisi (Motsameta)-Tkibuli-Ambrolauri road, passes through the villages of Tkibuli Municipality (Orpiri, Koka, Okhomira and Tsutskhvati) and ends at the village of Tsutskhvati. The mentioned road leads to the ruins of the historical Tsutskhvati fortress and the beginning of a mountain trail leading to the karst cave, which is particularly important in terms of tourism.
The road has not been rehabilitated for more than 30 years and was almost fully amortized.
The project envisages rehabilitation of road pavement, artificial structures and bridges existing on the road. Gabion supporting walls, road signs, barriers and directional posts will be arranged. The carriageway will be marked. At this stage, works for the arrangement of road foundation are underway.
The project is financed by the state budget and its cost amounts to GEL 7 999 170.34. Works started in August 2016 and will be completed in January 2018.