ჩუმათელეთი–ხევის დეტალური პროექტის მომზადება იწყება
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფარტსრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი, აღმოსავლეთ-დასავლეთის ჩქაროსნული მაგისტრალის გაუმჯობესების მეოთხე პროექტის ფარგლებში, ჩუმათელეთი–ხევის დეტალური პროექტის მომზადებას იწყებს.
ამ ეტაპზე, E60 ჩქაროსნული მაგისტრალის, ჩუმათელეთი–ხევის მონაკვეთის მშენებლობის დეტალური პროექტის მოსამზდებლად  წარმოდგენილი ფინანსური წინადადებები გაიხსნა. აღნიშნული 12 კილომეტრიანი მონაკვეთი ჩუმათელეთი-არგვეთას (რიკოთის საუღელტეხილო მონაკვეთი) გზის შემადგენელი ნაწილია და ერთ-ერთი ურთულესი საგზაო მონაკვეთია.
ფინანსური წინადადებები გაიხსნა ასევე, ზემო ოსიაური-ჩუმათელეთის (რიკოთის გვირაბის აღმოსავლეთ პორტალი) მონაკვეთის სამშენებლო სამუშაოების ზედამხედველობისთვის. აღნიშნული 14 კილომეტრიანი  მონაკვეთი, რომელიც  რიკოთის საუღელტეხილო გვირაბამდე მიდის, აგარა-ზემო ოსიაურის გზის გაგრძელებას წარმოადგენს. ახალი გზა ჩრდილოეთიდან გვერდს აუვლის ხაშურს, სურამს, ჩუმათელეთს და რიკოთის გვირაბთან გამოვა.
აღნიშნული საგზაო მონაკვეთები, პრემიერ-მინისტრის გიორგი კვირკიაშვილის ინიციატივის, 4 პუნქტიანი გეგმის ერთ-ერთი მიმართულების - ქვეყნის სივრცითი განვითარების ნაწილია.

Preparation of detailed design for Chumateleti-Khevi road starts
Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia starts the preparation of detailed design for Chumateleti-Khavi road under the Fourth East-West Highway Improvement Project.
At this stage, financial proposals, submitted for the preparation of detailed design for the construction of Chumateleti-Khevi road section under E60 highway, are open. The mentioned 12 km of road is an integral part of Chumateleti-Argveta road (Rikoti Pass section) and represents one of the most complex road sections.
Financial proposals for the supervision of construction works of Zemo Osiauri-Chumateleti road (eastern portal of Rikoti tunnel) are also open. The mentioned 14 km section of road, which goes to the Rikoti Pass tunnel, represents the continuation of Agara-Zemo Osiauri road. A new road will bypass Khashuri, Surami and Chumateleti from the north and appear at Rikoti tunnel.
The mentioned road sections represent the part of spatial development of the country – one of the directions considered in four-point Governmental reform plan initiated by Prime Minister George Kvirikashvili.