საავტომობილო გზების დეპარტამენტში PBC მოდელის შესახებ ტრენინგი ჩატარდა
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი, პილოტურ პროექტს (PBC) ახორციელებს, რომელიც გზების რეაბილიტაციისა და მოვლა-შენახვის  კომპლექსურ მომსახურებას ითვალისწინებს. PBC მოდელის მიხედვით, (საგზაო მონაკვეთის) ტენდერში გამარჯვებული კომპანია,  იღებს ვალდებულებას განახორციელოს გზის მთელი მოცულობის მოვლა-შეკეთება, მათ შორის რეაბილიტაციისა და მისი შემდგომი მოვლა-შენახვის სამუშაოები 5 წლის განმავლობაში.
პროექტის მიზანია,  ტენდერებში გამარჯვებულ კომპანიებს დაეკისროთ სრული პასუხისმგებლობა შესრულებულ სამუშაოებზე.
საავტომობილო გზების დეპარტამენტში, PBC მოდელის შესახებ ტრენინგი, პროექტის ხელმძღვანელმა თილაინათ ჩელიამ ჩაატარა და მოდელის მუშაობის პრინციპი და უპირატესობები დეპარტამენტის წარმომადგენლებს გააცნო. PBC მოდელის მუშაობის შესახებ ტრენინგები საავტომობილო გზების დეპარტამენტის რეგიონულ წარმომადგენლებსაც ჩაუტარდათ.
განვითარებულ ქვეყნებში ჩატარებული კვლევების მიხედვით, PBC მოდელით გზების მოვლა-შენახვა 10-15%-ით იაფია.
პილოტური პროექტი მსოფლიო ბანკის დაფინანსებით პირველად კახეთში ხორციელდება და პროექტის წარმატებით დასრულების შემდეგ, აღნიშნული მოდელი სხვა რეგიონებშიც დაინერგება.

PBC model training was conducted at the Roads Department
The Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia implements the pilot project (PBC), which envisages complex services for road rehabilitation and maintenance. According to the PBC model, the winning company (in the bidding announced for this road section) takes responsibility to implement road maintenance of the entire road, including rehabilitation and maintenance works for the next 5 years.
Project goal is to assume full responsibility on the winning companies for performed works.
Training in PBC model was conducted at the Roads Department by the Project Manager Thillainath Chelliah, who informed the representatives of the Department on working principle and advantages of the model. Trainings in working principle of the model were also conducted for regional representatives of the Roads Department.
According to surveys conducted in developed countries, road maintenance under the PBC model is 10-15% cheaper.
The pilot project, funded by the World Bank, initially is being implemented in Kakheti, and after successful completion of the project the mentioned model will be carried out in other regions too.