ალპანა-ჭრებალოს გზის რეაბილიტაცია მიმდინარეობს
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი, ალპანა-ჭრებალოს მონაკვეთზე მიმდინარე სარეაბილიტაციო სამუშაოების ამსახველ ფოტორეპორტაჟს  გთავაზობთ.
შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის ქუთაისი–ალპანა–მამისონის უღელტეხილის ალპანა–ჭრებალოს 18 კილომეტრიანი მონაკვეთის (კმ50-კმ70) რეაბილიტაცია მიმდინარეობს.
პროექტი მსოფლიო ბანკის დაფინანსებით, შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი მნიშვნელობის გზების მესამე პროექტის (SLRP III) ფარგლებში ხორციელდება.
სარეაბილიტაციო მონაკვეთი მდებარეობს ცაგერისა და ამბროლაურის მუნიციპალიტეტებში მდ. რიონის მარცხენა სანაპიროზე და გაივლის 12 სოფელს: ალპანა, აჭარა, ზოგიში, ცაგერა, ზემო საირმე, ქვემო საირმე, ჭრებალო, ზედა ღვარდია, ქვედა ღვარდია, ზედა ჭყვიში, ჭყვიში, ქვიშარი.
პროექტით გათვალისწინებულია: გზის საფარის აღდგენა და ორფენიანი ასფალტ-ბეტონის საფარის მოწყობა; ხელოვნური ნაგებობების, მათ შორის მონაკვეთზე არსებული რკინა-ბეტონის ხიდის რეაბილიტაცია; გაბიონების, ბეტონის საყრდენი კედლების, კიუვეტების, ადგილობრივ გზებთან მიერთებებისა და მოსახლეობის ეზოებში შესასვლელების მოწყობა; ასევე, განხორციელდება გზის შემოფარგვლა, ტროტუარების, საგზაო ნიშნების, ქვეითად მოსიარულეთა ხელოვნური ბილიკების, ავტოპავილიონებისა და ავტობუსის გასაჩერებელი მოედანის მოწყობის სამუშაოები.
ამ დროისათვის, მიწის, ხელოვნური ნაგებობებისა და ასფალტ-ბეტონის მოწყობის სამუშაოები მიმდინარეობს.
პროექტის ღირებულება 10 142 652 ლარია. სამუშაოები მიმდინარე წლის მაისში დაიწყო და 2017 წელს დასრულდება.

Rehabilitation of Alpana-Chrebalo road is ongoing
Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia provides photo materials reflecting rehabilitation progress of Alpana-Chrebalo road.
Rehabilitation of 18km  (km50-km70) Alpana-Chrebalo section of Qutaisi-Alpana-Mamisoni secondary road is ongoing.
Project is implemented  by financial support of the World Bank under the Third Secondary and Local Roads Project (SLRP III).
Section to be rehabilitated is located in the territory of Tsageri and Ambrolauri municipality, on the left side of river Rioni and passes 12 villages: Alpana, Adjara, Zogishi, Tsageri, Zemo Sairme, Kvemo Sairme, Chrebalo, Zeda Gvardia, Kveda Gvardia, Zeda Chkvishi, Chkvishi, Kvishari.
Design considers: arrangement of road bed, two layer asphalt-concrete pavement, culverts, supporting walls, shoulders, ditches, gabions, and ditches, entrances to the private yards, junctions, bust stops and enclosed bus stops; installation of new road signs and provision of horizontal marking.
At this stage, arrangement of roadbed, structures and asphalt-concrete pavement are progressing.
Project cost is GEL 10 142 652. Works started in May of the current year and would be completed in 2017.