ფონიჭალა – მარნეული - გუგუთის საავტომობილო გზის რეაბილიტაცია დასასრულს უახლოვდება
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა ნოდარ ჯავახიშვილმა და საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარემ გიორგი სეთურიძემ, საერთაშორისო მნიშვნელობის ფონიჭალა – მარნეული - გუგუთის საავტომობილო გზის  სარეაბილიტაციო სამუშაოები მოინახულეს. აღნიშნული გზა ქვემო ქართლის რეგიონსა და სომხეთის რესპუბლიკას თბილისთან უმოკლესი მანძილით აკავშირებს.
პროექტის  ფარგლებში, ბოლნისისა და დმანისის მუნიციპალიტეტებში მდებარე საგზაო მონაკვეთები შეკეთდება (საერთო სიგრძით 15 კმ).  მოეწყობა ხელოვნური ნაგებობები, საყრდენი კედლები, ადგილობრივ გზებთან მიერთებები, მოსახლეობის ეზოებში შესასვლელები, ასევე, ავტობუსის გასაჩერებელი მოედნები და ავტოპავილიონები.  უსაფრთხო მოძრაობის უზრუნველსაყოფად დამონტაჟდება საგზაო ნიშნები და მოინიშნება გზის სავალი ნაწილი. სარეაბილიტაციო სამუშაოები დასრულების ეტაპზეა.
დმანისის ტერიტორიის არქეოლოგიურმა აღმოჩენებმა აღნიშნული გზა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი გახადა, რადგან სწორედ მისი საშუალებით შეუძლიათ ტურისტებს მნიშვნელოვან ისტორიულ ადგილებთან დაკავშირება.

Rehabilitation of Ponichala-Marneuli-Guguti road is nearly completion
Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia, Nodar Javakhishvili and Chairman of Roads Department Giorgi Seturidze inspected  rehabilitation works of Ponichala-Marneuli-Guguti road. Mentioned road   is the shortest road that connects Kvemo Kartli region and republic of Armenia with Tbilisi.
Under the project road sections in Bolnisi and Dmanisi municipality will be repaired (15 km). Also, under the project Structures, road retaining walls, junctions to local roads, entrances to private yards would be arranged. Also bus stations and enclosed bus stops would be provided. Road signs would be installed and marking of the carriageway would be done to ensure safe traffic. Rehabilitation works is nearly completion stage.
Dmanisi archeological discoveries gave great importance this road, because tourists can connect to this places by this rehabilitation road.