მცხეთაში ახალი ხიდი აშენდება
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრატსრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის დაკვეთით, ქ. მცხეთაში მდ. მტკვარზე ახალი სახიდე გადასასვლელი აშენდება.
ნარეკვავი-მცხეთის რკინიგზის სადგურის საავტომობილო გზის მე-6 კმ-ზე, მდ. მტკვარზე ამჟამად არსებული ხიდი 1926 წელსაა აშენებული. აღნიშნული ხიდი თბილისის მხრიდან მცხეთის სვეტიცხოველის საკათედრო ტაძარში, სამთავროს დედათა მონასტერსა და სამთავროს ტაძარში მიმავალი მღვდელმსახურებისა და მლოცველებისათვის ქალაქთან დაკავშირების ერთადერთი საშუალებაა. გარდა ამისა, მისი მეშვეობით ქალაქი მცხეთა რკინიგსის სადგურს და ზაჰესი-მცხეთა-კავთისხევი-გორი-ქარელი-ოსიაურის საავტომობილო გზას უკავშირდება. ნაგებობა მცხეთის ძველ, ისტორიულ უბანშია (ე.წ. პომპეუსის ხიდის მიმდებარედ) განლაგებული. სწორედ იქ, სადაც მტკვარი ზაჰესის წყალსაცავს უერთდება. ძველის ხიდის  ტექნიკური მდგომარეობა ვეღარ აკმაყოფილებს თანამედროვე დატვირთვებსა და საქალაქო ხიდის მიმართ წაყენებულ მოთხოვნებს.
საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილემ მაია ქალიაშვილმა და საპროექტო საკონსულტაციო კომპანია „ბითი“ – ს წარმომადგენლებმა ხელი მოაწერეს   მდინარე მტკვარზე სახიდე გადასასვლელის მშენებლობისათვის საჭირო საპროექტო  და საავტორო ზედამხედველობის ხელშეკრულებას.
ხიდის მნიშვნელობისა და მოძრაობის გაზრდლი ინტენსივობის გათვალისწინებით, აშენდება ახალი ხიდი, რომელიც სრულად დააკმაყოფილებს ქალაქ-მუზეუმისადმი წაყენებულ არქიტექტურულ, ესთეტიკურ და ისტორიულ მოთხოვნებს და  უზრუნველყოფს თავისუფალ სატრანსპორტო მოძრაობას.  ხიდის მშენებლობა სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ფინანსდება, მისი ღირებულება 363 440 ლარი ლარია.

New bridge shall be constructed over the river Mtkvari in Mtskheta city on the request of Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia.
Current bridge, located over the river Mtkvari, at km6 of Narekvavi-Mtskheta railway station, was built in 1926. Mentioned bridge from Tbilisi side is the only connection mean for monks, nuns and prayers to reach Svetitskhoveli Cathedral, Samtavro Nunnery and Samtavro Church in Mtskheta. Moreover, the bridge also connects Mtskheta railway station with Zahesi-Mtskheta-Kavtsikhevi-Gori-Kareli-Osiauri road.
Structure is located in the old historical district (so called near the Pompey's Bridge), where Mtkvari connects with Zahesi water reservoir. Technical conditions of the old bridge could not meet modern loads and requirements of the city bridge.
Maia Kaliashvili, Deputy Chairman of Roads Department and representatives of design consulting company “BT” signed the contract related to preparation of design for construction of the bridge over the river Mtkvari and design supervision.
Considering importance of the bridge and increased traffic intensity, new bridge shall be constructed which would fully meet architectural, esthetical and historical requirements needed for museums and ensure free traffic flow. Construction of the bridge is financed from the state budget and its cost is GEL 363 440.