მცხეთა–სტეფანწმინდა–ლარსის საავტომობილო გზაზე „საევაკუაციო ნაგებობები“ მოეწყობა
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის დაკვეთით, მცხეთა–სტეფანწმინდა–ლარსის საავტომობილო გზის 136–ე კილომეტრზე, „საევაკუაციო ნაგებობების“ მოწყობის სამუშაოები მიმდინარეობს.
მსგავსი პროექტი საქართველოში პირველად ხორციელდება და  სტიქიის შემთხვევაში, საევაკუაციო დერეფანი უზრუნველყოფს მცხეთა-სტეფანწმინდა-ლარსის სავატომობილო გზით მოსარგებლე ადამიანების, საბაჟო-გამშვები პუნქტისა და მიმდებარე მშენებარე ობიექტებზე დასაქმებულთა უსაფრთხო გადაადგილებას სტიქიის ზონიდან ევაკუაციის ადგილამდე.
მიმდინარე  სამუშაოები  საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილემ მაია ქალიაშვილმა და სახელმწიფო სამშენებლო კომპანიის დირექტორმა იოსებ ოზაშვილმა მოინახულეს.
ამ დროისთვის, ობიექტზე კლდეში რიგელების განთავსება დასრულდა და დაიწყო ბილიკზე ბეტონის საფარის მოწყობის სამუშაოები. აღნიშნული სამუშაოების დასრულების შემდეგ, მოეწყობა ბურჯები და კიბის უჯრედები.
პროექტი კლდის ფერდზე  208,80 მეტრი სიგრძის და 2.25მ სიგანის საევაკუაციო დერეფნის მშენებლობას ითვალსწინებს. მყინვარ დევდორაკზე, განთავსებულ  სპეციალური საგუშაგოში 24 საათიანი მორიგეობაა დაწესებული. განგაშის გამოცხადების შემთხვევაში შესაბამისი სამსახურები ოპერატიულად უზრუნველყოფენ სტიქიის ზონაში  ავტოტრანსპორტის მოძრაობის ჩაკეტვას.
სამუშაოები 2015 წლის ივნისში დაიწყო და მათი დასრულება 2016 წელს იგეგმება. პროექტის სავარაუდო ღირებულება 1 მილიონ 200 ათას ლარს შეადგენს.

Evacuation structure shall be arranged on Mtskheta-Stepantsminda-Larsi road
Construction of evacuation structure at km 136 of  Mtskheta-Stepantsminda-Larsi road is implemented by the order of Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia.
This kind of project is the first in Georgian and in case of disaster it will ensure safe evacuation of passengers , personnel of Customs Department and workers of nearby construction projects.
Deputy Chairman of Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia Maia Kaliashvili and Director of State Construction Company Ioseb Ozashvili inspected ongoing works.
At this time, placement of cross-bars in rocks completed and  concrete pavement works on the path started.             After completion of mentioned works, piers and stairs shall be  arranged.
Project considers construction of 208,80 m long and 2,25 m wide evacuation corridor on the rock slope.  Twenty-four hours duty is provided in guardroom specially arranged on the glacier Devdoraki. Relevant services shall promptly close the traffic in disaster zone if alarm is declared.
Works started in July 2015 and completion is expected in 2016. Project cost is GEL 1 mln 200 thousands.