აგარა–ზემო ოსიაურის 7 კმ-იანი მონაკვეთი მაისის ბოლოს გაიხსნება
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი იწყებს ახალ რუბრიკას - „ვიდეორეპორტაჟი“ სამშენებლო და სარეაბილიტაციო ობიექტებიდან.
ამჯერად, გთავაზობთ ჩქაროსნული გზატკეცილის აგარა–ზემო ოსიაურის მონაკვეთის მშენებლობის ამსახველ ვიდეორგოლს, რომელიც უპილოტო საფრენი აპარატით არის გადაღებული.
ქვეყნის მთავარი სატრანზიტო ავტომაგისტრალის შემადგენელი ნაწილის -  12 კილომეტრიანი - აგარა-ზემო ოსიაურის მონაკვეთის მშენებლობა მიმდინარე წლის ბოლოს  დასრულდება. აღნიშნული გზის  7 კმ-იან მონაკვეთზე კი ცემენტ-ბეტონის საფარის მოწყობის დასრულება და ავტოტრანსპორტის მოძრაობის გახსნა მიმდინარე წლის მაისის ბოლოსთვის არის დაგეგმილი. ამ დროისათვის, აღნიშნულ მონაკვეთზე ბეტონის საფარის მოწყობა და ხელოვნური ნაგებობების სამშენებლო სამუშაოები მიმდინარეობს.

7 km section of Agara-Zemo Osiauri road will be opened at the end of May
Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia is starting new rubric – “videoreportage” from rehabilitation and construction objects.
Now, we would like to provide you video reflecting construction of Agara-Zemo osiauri highway, which is shot by  unmanned aerial vehicles ( UAV) for aerial videography.
Part of the mian transit highway of the country – 12 km section of Agara-Zemo Osiauri road will be completed at the end of the current year.Construction of 7 km  cement-concrete  pavement will be completed and trafiic will be opened at the end of May, 2016.
Currently, arrangement of concrete pavement and strucrutes are ongoing.
Georgian Company Black Sea Group and Kuwait Company Corpi Construction Enterprises W.L.L implement civil works. Project is financed by the World Bank. Project value is more than GEL 105,7 mln
After completion of construction of Agara-Zemo Osiauri section, road capacity will be increase, level of traffic safety will improve and travel time will be reduced.