ურბნისის მონასტერთან მისასვლელი გზის რეაბილიტაცია მიმდინარე წლის გაზაფხულზე დასრულდება
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილემ ირაკლი ხერგიანმა ურბნისის მონასტერთან მისასვლელი საავტომობილო გზის  სარეაბილიტაციო სამუშაოები მოინახულა.
1 კმ-იანი სარეაბილიტაციო მონაკვეთი ქარელის მუნიციპალიტეტში მდებარეობს. გზას  VI საუკუნის ისტორიულ ძეგლთან - ურბნისის მონასტერთან მივყავართ და  სოფელ ურბნისს და ურბნისის მონასტერს თბილისი-სენაკი-ლესელიძის საერთაშორისო მნიშვნელობის საავტომობილო მაგისტრალთან აკავშირებს.
გზის სარეაბილიტაცი მონაკვეთი 30 წელია არ შეკეთებულა და ასფალტ-ბეტონის საფარი თითქმის არ იყო შემორჩენილი. პროექტი, ითვალისწინებს  ასფალტ-ბეტონის საფარის დაგებას,  კიუვეტებისა და გაბიონების, ადგილობრივ გზებთან მიერთებების, მოსახლეობის ეზოებში შესასვლელებისა და საგზაო ნიშნების მოწყობას; წყალგამტარი მილებისა და ბეტონის ღარების შეკეთებას. ასევე, გზის შემოფარგვლასა და  ჰორიზონტალურ მონიშვნას. ამჟამად, გზის საფუძვლის მოწყობის სამუშაოები მიმდინარეობს.
სარეაბილიტაციო სამუშაოები 2015 წლის დეკემბერში დაიწყო და 2016 წლის გაზაფხულზე დასრულდება. პროექტი სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ფინანსდება და მისი ღირებულება 566,6 ათასი ლარია.

Rehabilitation of Urbnisi Monastery access road will finish this summer
Deputy Chairman of Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia, Irakli Khergiani inspected rehabilitation works on Urbnisi monastery access road.
Rehabilitation 1 km section is situated in Qareli municipality. Mentioned road leads to the VI century historical monument- Urbnisi Monastery and connects village Urbnisi and Urbnisi monastery with Tbilisi-Senaki-Leselidze bypass.
Rehabilitated section has not been upgraded for 30 years and  Practically nothing was maintained from asphalt-concrete pavement. Project considers construction of asphalt-concrete pavement, arrangement of culverts, ditches, gabions, junctions, entrances to private yards, safety barriers, road signs and horizontal marking. At this stage  road base works are ongoing.
Rehabilitation works commenced  in December of 2015 year and will finish in Spring of 2016 year. The cost of the project is GEL 566,6 and it is financed from the state budget.