06 იან, 2016 00:00:00
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის ინფორმაციით, ამ დროისათვის, ზუგდიდი-ჯვარი-მესტია-ლასდილის საავტომობილო გზის კმ30-კმ70 (ჯვარი-ხაიში) მონაკვეთზე ზვავსაშიშროება მოხსნილია და მოძრაობა ორხიდიანი ავტოტრანსპორტისთვის თავისუფალია. თბილისი–სენაკი–ლესელიძის საავტომობილო გზის კმ55-კმ152 (იგოეთი-ხევი) მონაკვეთზე მისაბმელიანი და ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თავისუფალია. ასევე, ყველა სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა აღდგენილია ახალციხე-ნინოწმინდის (სომხეთის საზღვარი) საავტომობილო გზაზე.
თოვლის, ლიპყინულისა და მდინარის ადიდების გამო, მოძრაობის სპეციალური რეჟიმები დაწესებულია ოთხ საავტომობლო გზაზე:
საერთაშორისო მნიშვნელობის თბილისი–სენაკი–ლესელიძის საავტომობილო გზის 206–ე კმ-ზე მდინარე ჩხარას ადიდების შედეგად  დაზიანდა  დროებითი  შემოვლითი  გზა, რის  გამოც  აიკრძალა  ყველა სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა. ავტოტრანსპორტის ნაკადები გადართულია ზესტაფონი-ბაღდათი-ქუთაისის საავტომობილო გზაზე. აღნიშნული მიმართულებით მისაბმელიანი და ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტის მოძრაობა აკრძალულია.
თოვლისა და ლიპყინულის გამო, ზუგდიდი-ჯვარი-მესტია-ლასდილის საავტომობილო გზის კმ30-კმ70 (ჯვარი-ხაიში) მონაკვეთზე ორი და მეტი წამყვანი ხიდის მქონე ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თავისუფალია, დანარჩენი სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა აკრძალულია.
ამავე გზის კმ71-კმ188 (ხაიში-უშგული) მონაკვეთში ავტოტრანსპორტის მოძრაობა დასაშვებია მოცურების საწინააღმდეგო ჯაჭვების გამოყენებით. ორი და მეტი წამყვანი ხიდის მქონე ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თავისუფალია.
ქუთაისი-ტყიბული-ამბროლაურის საავტომობილო გზის კმ37-კმ71 (ტყიბული-ამბროლაური) მონაკვეთზე აკრძალულია მისაბმელიანი, ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტის და 30 ადგილზე მეტი ტევადობის ავტობუსების მოძრაობა. დანარჩენი სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა  კმ37-კმ50 (ნაქერალას უღელტეხილი) მონაკვეთზე დასაშვებია მოცურების საწინააღმდეგო ჯაჭვების გამოყენებით, ხოლო კმ50-კმ71 მონაკვეთზე თავისუფალია. ორი და მეტი წამყვანი ხიდის მქონე ავტოტრანსპორტის მოძრაობა მთელ გზაზე თავისუფალია.
რთული მეტეოროლოგიური პირობების - ზვავსაშიშროების, ინტენსიური თოვის, ქარბუქისა და შეზღუდული ხილვადობის გამო, მგზავრთა უსაფრთხოების დაცვის მიზნით, მოძრაობა აიკრძალა 2 საავტომობილო გზაზე:
ყველა სახის ავტოტრანსპორტის  მოძრაობა  აკრძალულია: კოდა–ფარცხისი–მანგლისი–წალკა–ნინოწმინდის საავტომობილო გზის კმ110–კმ146 (როდიონოვკა-ნინოწმინდა) მონაკვეთსა და ახალქალაქი-კარწახის (თურქეთის რესპუბლიკის საზღვარი) საავტომობილო გზის კმ20-კმ30 მონაკვეთზე.

06 January, 2016 00:00:00
According to the information provided by Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia, due to snow, glaze-ice and river raise special traffic restrictions are established on three roads:
Traffic was restricted on 2 sections of Tbilisi-Senaki-Leselidze International road because it was raining heavily and snowing intensively during the whole night.  Temporary bypass road, located at km 206 of the mentioned road is damaged due to raise of Chkhara River. Therefore movement is forbidden for all mode of transport. Traffic flows are diverted to Zestaponi-Baghdati-Kutaisi road. Movement for trailers and semi-trailers is forbidden on this direction.
Traffic for trailers and semi-trailers is forbidden at km55-km152 (Igoeti-Khevi) section due to heavy snow. Movement is free for other type of vehicles.
Traffic is restricted on Aragvispiri-Larsi section of Mtskheta-Stepantsminda-Larsi road for trailers, semi-trailers and buses with more than 30 seats. For other vehicles traffic on Mleta-Gudauri (Posta) section is allowed by application of antiskid chains; movement is free at Aragvispiri-Mleta and Kobi-Larsi sections. Traffic is free for vehicles with two or more main axis.
Traffic is restricted at km37-km71(Tkibuli-Ambrolauri) section of Kutaisi-Tkibuli-Ambrolauri road  for trailers, semi-trailers and for buses with more than 30 seats, but for other mode of transport movement at km37-km50 (Nakerala Pass) section is allowed by application of antiskid chains; traffic is free at km 50-km71 section. Traffic is free for vehicles with two or more main axis.
Due to complicated meteorological conditions - avalanche danger, heavy snow, snow-storm and limited visibility, movement is restricted on 4 motor roads:
Due to intense snow and avalanche hazard, traffic is restricted for all mode of transport at km30-km70 (Jvari-Khaishi) section of Zugdidi- Jvari- Mestia-Lasdili road. Traffic at km 71-km188 (Khaishi-Ushguli) section is permissible by application of antiskid chains. Traffic for tandem-drive vehicles is free on Khaishi-Ushguli section.
Traffic for all mode of transport is restricted on the following road sections:  km110-km146  (Rodionovka-Ninotsminda) section of Koda-Partskhisi-Manglisi-Tsalka-Ninotsminda road, km 90-km112 (Ninotsminda- Armenian border) section of Akhaltsikhe-Ninotsminda (Armenian border) road and km20-km30 of Akhalkalaki-Kartsakhi (border of Turkish Republic) road.