ქვემო ქართლის რეგიონი სომხეთს რეაბილიტირებული გზით დაუკავშირდება
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილემ ირაკლი ხერგიანმა საერთაშორისო მნიშვნელობის ფონიჭალა – მარნეული - გუგუთის საავტომობილო გზის  სარეაბილიტაციო სამუშაოები დაათვალიერა. აღნიშნული გზის 15 კილომეტრიანი მონაკვეთის სარეაბილიტაციო სამუშაოებს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი ორ ობიექტად ახორციელებს.
პროექტის ფარგლებში რებილიტაცია ჩაუტარდება ბოლნისისა და დმანისის მუნიციპალიტეტებში მდებარე საგზაო მონაკვეთების სავალ ნაწილს. მოეწყობა ხელოვნური ნაგებობები, საყრდენი კედლები, ადგილობრივ გზებთან მიერთებები, მოსახლეობის ეზოებში შესასვლელები, ასევე, ავტობუსის გასაჩერებელი მოედნები და ავტოპავილიონები. ავტოტრანსპორტის უსაფრთხო მოძრაობის უზრუნველსაყოფად დამონტაჟდება საგზაო ნიშნები და მოინიშნება გზის სავალი ნაწილი. ფონიჭალა – მარნეული - გუგუთის საავტომობილო გზა ქვემო ქართლის რეგიონსა და სომხეთის რესპუბლიკას თბილისთან უმოკლესი მანძილით აკავშირებს.
სარეაბილიტაციო სამუშოები 2015 წლის ნოემბერში დაიწყო და 2016 წელს დასრულდება. პროექტი სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ფინანსდება და მისი  ღირებულება 19 მილიონ 78.2 ათასი ლარია.

Irakli Khergiani, Deputy Chairman of Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia inspected rehabilitation works of Ponichala-Marneuli-Guguti road. Roads Department implements rehabilitation works of respective road in two stages.
Road carriageways, located in the territory on Bolnisi and Dmanisi municipalities would be rehabilitated under the project. Structures, road retaining walls, junctions to local roads, entrances to private yards would be arranged. Also bus stations and enclosed bus stops would be provided. Road signs would be installed and marking of the carriageway would be done to ensure safe traffic. Ponichala-Marneuli-Guguti road is the shortest road that connects Kvemo Kartli region and republic of Armenia with Tbilisi.
Rehabilitation works started in November 2015 and will be completed in 2016. Project is financed from the state budget and its cost is GEL 19 mln 78.2.