დმანისი–დმანისი–გომარეთი–ბედიანის საავტომობილო გზის 8.4 კილომეტრიანი მონაკვეთის რეაბილიტაცია მიმდინარეობს
28 ნოე, 2015 00:00:00
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი ყოველკვირეული ფოტორეპორტაჟის რუბრიკაში დიდი დმანისი–დმანისი–გომარეთი–ბედიანის საავტომობილო გზის სარეაბილიტაციო სამუშაოების ამსახველ ფოტომასალას გთავაზობთ.
შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის დიდი დმანისი–დმანისი–გომარეთი–ბედიანის საავტომობილო გზის 8,4 კილომეტრიანი მონაკვეთზე, ამ დროისათვის გზის საფუძვლის მოწყობისა და ასფალტ–ბეტონის დაგების სამუშაოები მიმდინარეობს.
პროექტი ითვალისწინებს: ასფალტ–ბეტონის საფარის, მწყალგამტარი მილების, კიუვეტებისა და გაბიონების მოწყობას. განხორციელდება მოსახლეობის ეზოებში შესასვლელების, ადგილობრივ გზებთან მიერთებების, გზის შემოფარგვლის, საგზაო ნიშნების მონტაჟისა და გზის ჰორიზონტალური მონიშვნის სამუშაოები. ასევე, რეაბილიტაცია ჩაუტარდება მდ. შუახრამზე არსებულ ხიდს და მდ. ახაზე  აშენდება ერთი ახალი სახიდე გადასასვლელი.
სარეაბილიტაციო მონაკვეთი დმანისის მუნიციპალიტეტში მდებარეობს და გაივლის სოფლებს: ყარაბულახი, ახასა, ველისპირი და განახლება.
აღნიშნულ მონაკვეთს 30 წელზე მეტია რეაბილიტაცია არ ჩატარებია, გზა ძლიერ დაზიანებული იყო და ასფალტ–ბეტონის საფარი მხლოდ ფრაგმენტულად ჰქონდა შემორჩენილი.
გზის რეაბილიტაციის შედეგად დმანისის მუნიციპალიტეტის სოფლები და ტურისტები ისარგებლებენ განახლებული და კომფორტული გზით.

Rehabilitation of 8.4 km section Didi Dmanisi-Dmanisi-Gomareti-Bediani road is ongoing
Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia provides photo materials reflecting rehabilitated Didi Dmanisi-Dmanisi-Gomareti-Bediani road section in the category of weekly pictures gallery.
At this stage, construction of the road base and asphalt-concrete pavement works are ongoing at 8,4 km Didi Dmanisi-Dmanisi-Gomareti-Bediani secondary road.
Project considers construction of asphalt-concrete pavement, arrangement of culverts, ditches, gabions, junctions, entrances to private yards, safety barriers, road signs and horizontal marking. Also construction of one new bridge crossing at river Akha and rehabilitation of the existing bridge at river Shuakhrami.
Section to be rehabilitated is located at the territory of Dmanisi municipality and runs through the villages: Karabulakhi, Akhasa, Velispiri and Ganakhleba.
Mentioned section has not been upgraded for 30 years, road was badly damaged and only fragments of asphalt-concrete pavement had remained.
As a result of road rehabilitation, villages in Dmanisi municipality and tourists will travel along upgraded and comfortable road.